Zmiany przepisów dotyczących finansowania Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej zakłada nowelizacja uchwalona w piątek przez Sejm. Ustawa w założeniu zapewnić ma stabilne finansowanie uczelni i jej niezakłócone funkcjonowania w systemie szkolnictwa wyższego i nauki.
Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Za jej przyjęciem głosowało 443 posłów, ośmiu wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwny. Ustawa wejść ma w życie 1 stycznia 2021 r.
Zgodnie z nowelizacją ChAT staje się "uczelnią publiczną" (dotąd w przepisach zapisano, że jest "uczelnią państwową”). Akademia dostawać będzie subwencję zgodnie z Ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dotąd taka subwencja nie była przepisami zagwarantowana). Zmiany przepisów przewidują też, że minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych może udzielić ChAT dotacji podmiotowej na dofinansowanie wynagrodzeń nauczycieli akademickich wykonujących pracę w Wydziale Teologicznym, wraz z pochodnymi od tych wynagrodzeń (do tej pory była to dotacja na działalność bieżącą).
"Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie (...) rozwiązania modyfikującego zasady finansowania tej uczelni ze środków finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę, a w efekcie zapewnienie jej stabilnego finansowania i umożliwienie niezakłóconego funkcjonowania w systemie szkolnictwa wyższego i nauki" - czytamy w uzasadnieniu.
Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie jest uczelnią publiczną utworzoną z Wydziału Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. Priorytetowym obszarem działalności Akademii jest kształcenie kadr duchownych i świeckich na potrzeby mniejszościowych Kościołów chrześcijańskich w Rzeczypospolitej Polskiej, w tym zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej. Przepisy gwarantują poszczególnym mniejszościowym Kościołom chrześcijańskim prawo do kształcenia w akademii kadr duchownych w zakresie teologii tych Kościołów, tj. teologii prawosławnej, ewangelickiej, baptystycznej, metodystycznej, zielonoświątkowej, adwentystycznej oraz starokatolickiej.
Akademia prowadzi studia wyłącznie w formie studiów stacjonarnych. W roku akademickim 2019/2020 Akademia prowadzi studia pierwszego stopnia na kierunkach pedagogika, praca socjalna i teologia, studia drugiego stopnia na kierunkach pedagogika i teologia oraz jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.
W roku akademickim 2018/2019 w Akademii studiowało 343 studentów.
PAP - Nauka w Polsce
lt/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.