Na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstało osiedle domków dla jeży. Inicjatorzy projektu przekonują, że los tych zwierząt nie jest im obojętny i dlatego zadbali o to, aby miały gdzie bezpiecznie przezimować.
Domki, zbudowane z maty słomianej wypełnionej liśćmi, tworzą kompleks długi na ok. 18 m, szeroki na ok. półtora metra. Schronienia dla jeży przybrały architektonicznie formę wersji minigmachu głównego uczelni, A-0, wraz z budynkami pobocznymi, połączonymi ze sobą tunelami. Pomysłodawcy projektu chcieli, aby w ten sposób jeże poczuły, że naprawdę mieszkają w AGH.
Wejścia do domków zlokalizowane są na bocznych oraz tylnej ścianie budowli, tak aby zapewnić jak największą dostępność i bezpieczne przemieszczanie się zwierząt korytarzami.
„To kompleksowe miejsce dla jeży, taki mały azyl. Zmieści się w nim dużo tych zwierząt” – powiedziała w czwartek PAP Ewa Czekaj-Kamińska z Działu Obsługi Uczelni, który zainicjował projekt.
Czekaj-Kamińska dodała, że w przyszłości na terenie kampusu AGH pojawią się kolejne osiedla – jedno lub dwa, ale nie będą już tak rozbudowane jak to pierwsze.
Pracownicy Działu Obsługi Uczelni przekonują, że los jeży nie jest im obojętny i dlatego zadbali o to, aby miały one gdzie przezimować.
Osiedle dla jeży formalnie funkcjonuje jako instalacja artystyczna.
PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej
bko/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.