Nadmiar cukru i tłuszczu w diecie może powodować ból mięśni

adobeStock
adobeStock

Spożywanie wysoko przetworzonej żywności o dużej zawartości cukru i tłuszczu przyczynia się do bólów mięśni – wykazały badania opublikowane w piśmie „Nutrients”.

Naukowcy z Uniwersytetu Rovira i Virgili w Tarragonie (Hiszpania) obserwowali samce myszy, z których część spożywała przetworzony pokarm o wysokiej zawartości cukru, a pozostała część pokarm o wysokiej zawartości tłuszczu. Po sześciu tygodniach badacze porównali odsetek adipocytów (komórek tkanki tłuszczowej) w tkance mięśniowej gryzoni oraz neurotransmisję w mięśniach szkieletowych.

U myszy spożywających pokarm o wysokiej zawartości cukru występowało więcej adipocytów w tkance mięśniowej niż w grupie kontrolnej spożywającej zbilansowaną karmę oraz u myszy spożywających pokarm o wysokiej zawartości tłuszczu. W obu grupach występował jednak podwyższony poziom neurotransmisji w mięśniach przez kilka tygodni po zakończeniu eksperymentalnej diety. Sugeruje to, że wysoko przetworzone i wysokokaloryczne pokarmy mogą prowadzić do zwiększenia poziomu czynników prozapalnych i występowania bólu mięśni.

„Bóle mięśniowo-szkieletowe u osób otyłych przypisywano dotychczas głównie nadmiernemu obciążeniu i osłabieniu stawów. Te wyniki wskazują, że ból może być niezależny od obciążenia i związany z pobudliwością nerwową tkanki mięśniowej” – komentują autorzy publikacji.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera