Gdańscy naukowcy pracują nad nowatorską metodą leczenia raka nerki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W ramach międzynarodowego konsorcjum specjaliści z Uniwersytetu Gdańskiego tworzą inteligentny system wspierający lekarzy w terapii raka nerki. Zawarta w nim sztuczna inteligencja ma pomagać w prowadzeniu leczenia personalizowanego czyli dopasowanego do danego pacjenta.

„Knowledge At the Tip of Your fingers: Clinical Knowledge for Humanity” (KATY) to nazwa międzynarodowego projektu, który ma wspierać personalizowaną terapię nowotworów.

Finansowany w ramach unijnego programu Horyzont 2020 projekt otrzymał prawie 8,5 mln euro, z czego niemal 650 tys. euro uzyskali specjaliści z Międzynarodowego Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (International Centre for Cancer Vaccine Science - ICCVS) Uniwersytetu Gdańskiego.

Wspierany przez sztuczną inteligencję KATY z pomocą tzw. rozproszonego grafu wiedzy i puli predyktorów ma modelować efekty leczenia. Wyniki modelu system będzie przekazywał lekarzom, którzy dzięki temu będą mogli podejmować lepsze decyzje, co ważne - dopasowane ściśle do danej osoby.

„Każdy pacjent podczas leczenia podąża indywidualną ścieżką. Drogi te mogą być różne, ale na każdym rozdrożu pacjenci mają jedno wspólne doświadczenie: lekarz, bazując na własnym rozumieniu choroby i praktyce klinicznej, przedstawia pacjentom opcje leczenia, które pomagają ukształtować drogę ich powrotu do zdrowia” - mówi kierujący jedną z grup w ICCVS i odpowiedzialny za projekt KATY, dr Javier Alfaro.

„Obecnie obserwujemy falę szybko rozwijających się technologii sztucznej inteligencji, które uczą się złożonych wzorców wpływania na decyzje w różnych sektorach. Interdyscyplinarne konsorcjum projektu „Knowledge at the Tip of your Finger: Clinical Knowledge for Humanity” (KATY) w ramach programu Horyzont 2020 koordynowane przez University of Rome Tor Vergata (Włochy), obejmujące w sumie 20 międzynarodowych partnerów, zastosuje to podejście w obszarze wspierania decyzji dotyczących opieki zdrowotnej” - dodaje specjalista.

W pierwszej kolejności, jako tzw. dowód słuszności koncepcji konsorcjum opracuje system, który będzie wspierał leczenia raka nerki. To złożony i niejednorodny typ nowotworu.

„Leczenie nowotworów jest wyjątkowo różnorodne, a sztuczna inteligencja jest doskonale przygotowana do dostarczania pacjentom indywidualnie dopasowanego leczenia. Personalizowane terapie w leczeniu nowotworów są już rzeczywistością w postaci immunoterapii i leków małocząsteczkowych. Jednak obecna praktyka w leczeniu nowotworów nie wykorzystuje możliwości użycia sztucznej inteligencji do wspierania ważnych decyzji klinicznych. Medycyna personalizowana wspomagana przez sztuczną inteligencję wprowadzi terapie ukierunkowane na wyższy poziom, łącząc historie choroby pacjentów z zasobami publicznie dostępnych danych klinicznych i badawczych” - tłumaczy dr Alfaro.

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że jednym z największych wyzwań, przed jakimi stoją, jest stworzenie systemu, który zaakceptują lekarze, a także pacjenci i badacze kliniczni. Tylko wtedy bowiem technologia będzie mogła wspierać leczenie.

Więcej informacji na stronie internetowej. 

PAP - Nauka w Polsce

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kardiolog: w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z picia alkoholu

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: podwójne palenie zwiększa ryzyko zdrowotne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera