Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
29.10.2020 aktualizacja 29.10.2020

Powstał portal dla polskich naukowców za granicą

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Powstała Polonium Network, internetowa platforma dla polskich naukowców pracujących za granicą. Ma pomóc m.in. polonijnym specjalistom w nawiązywaniu kontaktów i współpracy ze specjalistami w kraju i z przedstawicielami biznesu.

Portal, zrzeszający polskich naukowców mieszkających poza granicami kraju, uruchomiła Fundacja Polonium.

Platforma Polonium Network ma spełniać kilka zadań, m.in. ułatwić specjalistom nawiązywanie kontaktów z innymi ekspertami, także tymi w kraju. Ma też pomóc tworzyć relacje z instytucjami naukowymi, rządowymi i środowiskiem biznesowym. Z portalu mogą skorzystać również zagraniczni specjaliści zainteresowani nauką, karierą lub współpracą z naukowcami w Polsce.

Twórcy deklarują, że to jedyny portal, który na tak dużą skalę zajmuje się wspieraniem środowiska naukowego poza Polską.

Jak podaje fundacja, polonijni naukowcy najczęściej pracują m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Z ich potencjału może też jednak korzystać Polska.

„Wyjazd naszych naukowców za granicę najczęściej postrzegany jest jako strata. W praktyce jest to dobra okazja do nabywania doświadczenia i kontynuowania kształcenia w międzynarodowym środowisku. W Fundacji Polonium uważamy, że zapewnienie połączenia z polskimi firmami i naukowcami, ułatwiającego wymianę pomysłów i doświadczeń, przyniesie wszystkim najwięcej korzyści” – mówi dr Katarzyna Makowska, prezeska zarządu Fundacji Polonium.

Z raportu Fundacji z 2018 r. pt. „Polska diaspora naukowa jako źródła kapitału społecznego” wynika, że polskich ekspertów na obczyźnie łączy m.in. właśnie poczucie więzi z Polską. Wielu z nich interesuje się możliwościami dostępnymi w kraju, np. grantami, miejscami pracy i prowadzonymi badaniami.

„W pracy naukowej nie ma jasno wyznaczonych dróg, dlatego to, co teraz może nam się wydawać ciekawą znajomością, w przyszłości może się przekształcić w fascynującą współpracę. Raport przygotowany przez Fundację Polonium pokazuje, że ponad 60 proc. naukowców pracujących za granicą jest zainteresowanych nawiązaniem współpracy z środowiskiem naukowym w kraju. Jest to sytuacja bardzo korzystna dla obu stron. W takim współdziałaniu istotne są dwa elementy – wiedza na temat zainteresowań naukowych i możliwość szybkiego dotarcia do osób, które chciałyby z nami współpracować” - podkreśla współautorka raportu, dr Dominika Czerniawska z Uniwersytetu Warszawskiego.

„Skupienie w jednym miejscu tylu specjalistów to szansa na współpracę z biznesem i przedsiębiorcami. Globalny charakter Polonium Network pozwala także, by polskie firmy, m.in. z branży biotechnologicznej, mogły pozyskać nowych współpracowników, by osoby zainteresowane nauką i karierą w Polsce mogły w kompleksowy sposób zdobyć wiedzę o takich możliwościach" – mówi dr Katarzyna Makowska, prezes zarządu Fundacji Polonium.

Fundacja Polonium to natomiast niezależna organizacja pozarządowa, która skupia naukowców, studentów i ludzi związanych z nauką. Więcej informacji na stronie https://www.poloniumnetwork.org/

PAP - Nauka w Polsce 

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023