Podkarpackie/ Klucze żurawi w drodze na zimowisko

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Klucze żurawi od kilku dni przelatują nad Podkarpaciem; liczą po kilkadziesiąt, a nawet do 300 osobników. "Ich wędrówki potrwają do końca października" - powiedział we wtorek PAP ornitolog dr Marian Stój.

Jak zaznaczył, chłodne noce na przełomie września i października spowodowały, że już rozpoczęły się ich odloty do "ciepłych krajów".

"Na Podkarpaciu migrujące na południe żurawie widziane były m.in. w okolicach Jasła, Lipnicy Dolnej, Dąbrówki i Wróblowej" – mówił dr Stój.

Przypomniał, że żurawie wędrują tworząc klucz w kształcie litery V, aby bardziej ekonomicznie wykorzystać zapasy energii. Ptak lecący na przodzie klucza wkłada najwięcej wysiłku w lot przez co zużywa najwięcej energii; musi być zmieniany dość często.

"Dzięki temu wszystkie osobniki oszczędzają energię i zyskują na wspólnym locie więcej niż w przypadku lotu samodzielnego. Starają się również znaleźć prądy ciepłego, wstępującego powietrza, które zmniejszają opór i ułatwiają lot" - wyjaśnił przyrodnik.

Zimę żurawie spędzają w Afryce Północnej oraz w krajach basenu Morza Śródziemnego. Do Polski powrócą na przełomie marca i kwietnia.

"Nad Podkarpaciem żurawie jedynie przelatują wydając w powietrzu charakterystyczne głosy zwane klangorem. Ich gniazda znajdują się głównie na pojezierzach w północnej części Polski. Zaraz po przylocie rozpoczynają tokowanie" - zaznaczył dr Stój.

Żurawie mierzą nawet do 140 cm, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi do 240 cm. Mają smukłą sylwetkę, długie nogi i długą szyję. Upierzenie mają szare z brązowym odcieniem. Głowa na czubku jest czerwona, a górna część szyi czarno-biała.

Żywią się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami, mięczakami oraz drobnymi kręgowcami.

Występują w Europie i w Azji. Są ptakami, które preferuje bagna, torfowiska, tereny podmokłe, polany oraz pola uprawne.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ aj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: krajobraz dźwiękowy to wskaźnik zdrowia naturalnych siedlisk

  • Fot. Adobe Stock

    Wieczne chemikalia, mikroplastik, leki - mikrozanieczyszczenia rosnącym problemem oczyszczalni ścieków

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera