Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
28.08.2020 aktualizacja 28.08.2020

ADHD u dorosłych ma związek z wyższym ryzykiem wypadków samochodowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowe badania wskazują, że osoby, u których objawy rozpoznanego w dzieciństwie ADHD utrzymują się w wieku dorosłym częściej uczestniczą w wypadkach samochodowych niż te, których objawy z czasem się zmniejszają - informuje „Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry”.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) to ogólna nazwa często występujących zaburzeń zachowania u dzieci.

Zespół dr Arunimy Roy z Royal Institute of Mental Health Research na Uniwersytecie w Ottawie oparł się na badaniu Multimodal Treatment Study of ADHD. Badanie to objęło 441 osób z ADHD i 231 bez ADHD. Osoby w wieku od 7 do 25 lat zostały dobrane pod względem wieku i płci.

Naukowcy prześledzili dane dotyczące objawów ADHD, kierowania pojazdami, a także szeregu chorób współistniejących, takich jak zaburzenia opozycyjno-buntownicze, antyspołeczne zaburzenie osobowości oraz używanie substancji psychoaktywnych w dzieciństwie i wieku dorosłym.

Wskaźnik uzyskiwania prawa jazdy i wiek, w jakim zostało uzyskane były porównywalne w przypadku osób dorosłych z historią ADHD i bez. Jednak obie grupy różniły się pod względem udziału w wypadkach samochodowych w wieku dorosłym. Co ważne, dorośli z utrzymującymi się objawami ADHD mieli najwyższy wskaźnik udziału w wypadku samochodowym w porównaniu z dorosłymi bez historii ADHD (1,81 razy wyższy). Natomiast wskaźniki wypadków samochodowych nie różniły się pomiędzy dorosłymi, u których obecne w dzieciństwie objawy ADHD ustąpiły, a dorosłymi, którzy nigdy nie mieli ADHD.

„ADHD jest powszechnie występującym zaburzeniem neurorozwojowym. Od 5 do 75 proc. dzieci z ADHD może nadal mieć tę chorobę w wieku dorosłym. Z dotychczasowych badań wynika, że ADHD wiąże się z większą liczbą wykroczeń drogowych, przekroczeń prędkości, zawieszeń prawa jazdy i ryzykownych zachowań związanych z prowadzeniem pojazdu” - powiedziała dr Roy.

„Prawdopodobieństwo ryzykownych zachowań związanych z prowadzeniem pojazdu wzrasta wraz z utrzymywaniem się objawów ADHD w wieku dorosłym. Wcześniejsze badania przeprowadzone przez naszą grupę, a także innych pokazują, że oprócz zachowań związanych z prowadzeniem pojazdu, utrzymywanie się ADHD w wieku dorosłym może upośledzać funkcjonowanie w innych dziedzinach. Chodzi m.in. o wyniki w pracy, osiągnięcia edukacyjne, funkcjonowanie emocjonalne, używanie substancji psychoaktywnych” – wyjaśniła dr Roy.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024