Bramy odkażające z Politechniki Śląskiej trafiły do małopolskich placówek medycznych

Źródło: Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Ułatwiające dezynfekcję kombinezonów ochronnych przed ich ściągnięciem bramy odkażające opracowane przez naukowców i absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach trafią do pięciu placówek ochrony zdrowia w woj. małopolskim.

Jak poinformowała w poniedziałek uczelnia, minimalizujące zagrożenie koronawirusem urządzenia sfinansowała dla kolejnych szpitali Fundacja Novis Plus. Trafiły one lub wkrótce trafią do: Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu i do 2 innych placówek medycznych w Małopolsce.

Bramę stworzyli naukowcy Politechniki Śląskiej we współpracy z startupem technologicznym WAAM. Autonomiczne urządzenie umożliwia szybkie i ciągłe odkażanie.

"Brama sprawdza się wszędzie tam, gdzie jest wymagana minimalizacja zarówno gabarytów urządzenia, jak i czasu uruchomienia systemu. Urządzenie jest uniwersalne, w pełni zautomatyzowane i zaawansowane technologicznie. Jest ono przygotowane do walki z COVID-19, a także z innymi epidemiami powodowanymi przez wirusy czy bakterie" – wyjaśnia jego współtwórczyni dr inż. Magdalena Bogacka.

Użyty w bramie środek dezynfekujący jest bezpieczny dla organizmu człowieka, a odkażanie wykonują specjalnie zamontowane dysze. Brama może być zastosowana w szpitalach, centrach handlowych, muzeach, laboratoriach, na dworcach autobusowych i kolejowych, lotniskach, a także służyć wojsku, zespołom ratowniczym czy straży pożarnej. 9 bram odkażających działa już w placówkach medycznych w województwie śląskim.

"Możemy się pochwalić, że w Bytomiu, czyli w pierwszym szpitalu zakaźnym, gdzie zostało zamontowane urządzenie, nikt z personelu medycznego nie został zakażony. Oczywiście wiemy, że to nie tylko zasługa bramy, ale również zaangażowania i profesjonalnego podejścia medyków. Mamy jednak nadzieję, że też przyczyniliśmy się do tego" – dodała dr Bogacka.

"Brama to wydatek, na który większości szpitali po prostu nie stać. Chcieliśmy pomóc, a zawsze w naszych działaniach skupiamy się na mądrej pomocy. Tego typu działanie jest tego przykładem" – powiedziała dyrektor Fundacji Novis Plus Katarzyna Słaboń.

Przedsięwzięcie zostało finansowo wsparte przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Warta w ramach akcji "Zostań w domu i pomagaj!", polegającej na lokalnych działaniach w ramach walki z wirusem SARS-CoV-2.

Brama odkażająca jest jednym z przykładów działań Politechniki Śląskiej podjętych od początku trwania pandemii. Rozwiązanie zostało wyróżnione w 2 konkursach. Jako inicjatywa przyczyniająca się do redukcji negatywnych skutków epidemii w turystyce wynalazek otrzymał nagrodę w międzynarodowym konkursie Światowej Organizacji Turystyki – Healing Solutions For Tourism Challenge. Autorzy zdobyli także Złoty Medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2020.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: problem próchnicy zębów w Polsce się nie zmniejsza

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ We wtorek rusza Śląskie Forum Młodych poświęcone transplantacji

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera