Optyczny implant oferuje dźwięk lepszej jakości

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Niemieccy naukowcy zbudowali implant ślimakowy, który pobudza zmodyfikowane genetycznie komórki słuchowe z pomocą światła i oferuje lepszej jakości dźwięk. Wynalazek badacze przetestowali już na szczurach i myszoskoczkach.

Implanty ślimakowe, to urządzenia, dzięki którym pacjent zyskuje słuch jakościowo zbliżony do słuchu fizjologicznego. Zwykle pobudzają nerw słuchowy z pomocą impulsów elektrycznych. Taka metoda jest jednak mocno niedoskonała - stymulacja komórek nie jest precyzyjna, bo jednocześnie pobudzane są różne części nerwu. To z kolei oznacza dźwięk słabej jakości.

Zespół z Uniwersytetu w Getyndze, na łamach pisma „Science Translational Medicine” opisał właśnie implant wykorzystujący światło zamiast prądu. Zamiast pobudzających nerw elektrod, optyczny implant ma wbudowane diody emitujące światło. Taki implant z większą precyzją stymuluje wybrane obszary nerwu słuchowego.

Jak donoszą badacze, podobne eksperymenty były już prowadzone, ale nowy, bezprzewodowy wynalazek ma się bardziej nadawać do klinicznego użycia.

Badacze przetestowali już urządzenie na szczurach i myszkoskoczkach. Zwierzęta musiały np. poradzić sobie z prowadzonymi przez kilka tygodni, opartymi na dźwięku testami behawioralnymi.

Wyniki pokazały, że implant oferuje lepszej jakości dźwięk, niż istniejące dotąd konstrukcje.

Konieczne jest jeszcze pokonanie kilku wyzwań, zanim urządzenie trafi do badań klinicznych. Jak wyjaśniają naukowcy, wynalazek trzeba zminiaturyzować i jeszcze zwiększyć precyzję emisji światła.

Więcej informacji tutaj, tutaj i tu. (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Więcej ruchu w średnim wieku to mniejsze ryzyko alzheimera

  • 05.05.2025.  EPA/GONZALO FUENTES

    Francja/ Szefowa KE: UE chce przyciągnąć naukowców ze świata, w tym z USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera