
Niektóre czynniki działające w okresie niemowlęcym mogą wpływać na stan kości w wieku dorosłym – informuje „Journal of Bone and Mineral Research”.
Badanie obejmujące 201 osób obserwowanych od pierwszych miesięcy po urodzeniu do 25 roku życia przeprowadzili naukowcy z University of Tasmania, zarówno wykonując pomiary densytometryczne (gęstości kości), jak i oceniając ich architekturę dzięki wysokorozdzielczej tomografii komputerowej kości promieniowej i piszczeli. Jak się okazało, na stan zdrowia kości w młodym wieku wpływały wyraźnie karmienie piersią oraz palenie tytoniu przez matkę w czasie ciąży. Nie zaobserwowano natomiast wpływu masy urodzeniowej.
Karmienie piersią w okresie niemowlęcym wiązało się z niższym ryzykiem złamań kończyn dolnych gdy dzieci stały się młodymi dorosłymi, zaś palenie tytoniu przez matkę wiązało się z wyższym ryzykiem złamań kończyn górnych.
„Badanie to potwierdza pogląd, że zdrowe kości mająa początek w macicy i we wczesnym dzieciństwie, sugerując, że zapobieganie osteoporozie powinno rozpocząć się jak najwcześniej” - powiedział jeden z autorów badania, dr Graeme Jones.(PAP)
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.