Astma i alergie częstsze u młodzieży, która późno chodzi spać

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nastolatki, które mają nawyk późniejszego zasypiania i wstawania, częściej cierpią z powodu astmy i alergii - to wynik pierwszego badania sprawdzającego takie powiązanie. Naukowcy podejrzewają, że przyczyna leży w zaburzonej produkcji melatoniny.

Jak przypominają eksperci z Barcelona Institute for Global Health, objawy astmy są silnie powiązane z cyklem dobowym. Przeprowadzili więc pierwsze badanie, które sprawdzało korelacje między porą zasypiania i wstawania u nastolatków, a ryzykiem astmy i alergii.

„Astma i choroby alergiczne są powszechne u dzieci i młodzieży na całym świecie, a ich występowanie jest coraz częstsze. Znamy niektóre przyczyny tego wzrostu, takie jak ekspozycja na zanieczyszczenia i dym tytoniowy, ale nadal musimy szukać kolejnych” - podkreśla dr Subhabrata Moitra, autor pracy opublikowanej w piśmie „ERJ Open Research”

„Sen i ‘hormon snu’ - melatonina to znane czynniki wpływające na astmę, więc chcieliśmy zobaczyć, czy preferencje młodzieży odnośnie późnego chodzenia spać mogą wpływać na ryzyko” - opowiada naukowiec.

Badanie objęło ponad 1600 młodych ludzi w wieku 13-14 lat, uczestników projektu Prevalence and Risk Factors of Asthma and Allergy-Related Diseases among Adolescents (PERFORMANCE).

Uczestnicy byli pytani o świst w drogach oddechowych, astmę, objawy alergicznego kataru. Zadawano im także pytania o ich zwyczaje związane ze snem, o pory doby, w których czują się zmęczeni i o to, jak duże zmęczenie czują z rana.

Po uwzględnieniu też innych czynników wpływających na alergie, badacze odkryli, że młodzież chodząca późno spać jest aż trzykrotnie bardziej zagrożona astmą niż ich rówieśnicy zasypiający wcześnie.

Ryzyko alergicznych nieżytów nosa było natomiast dwukrotnie wyższe.

„Nasze wyniki wskazują na powiązanie między preferowanym czasem snu i astmą oraz alergiami. Nie możemy być pewni, że późne chodzenie spać powoduje astmę, ale wiemy, że produkcja hormonu snu - melatoniny często jest rozregulowana u ludzi, którzy późno zasypiają. Takie zaburzenie może z kolei wpływać na alergiczne odpowiedzi młodzieży” - wyjaśnia dr Moitra.

„Wiemy też, że dzieci i młode osoby coraz bardziej wystawieni są na działanie światła z telefonów komórkowych, tabletów i innych urządzeń oraz odkładają zasypianie na późniejszą porę. Być może zachęcanie młodzieży, aby odkładała te urządzenia i chodziła spać trochę wcześniej, pomogłoby obniżyć ryzyko astmy i alergii. Trzeba to lepiej zbadać” - mówi specjalista.

Tymczasem na lata 2028-29 zaplanowana jest kolejna faza badania PERFORMANCE. Pozwoli to na powtórzenie badania na nowej grupie, sprawdzenie, czy zmieniły się nawyki młodych ludzi i czy wpłynęło to na zdrowie ich układu oddechowego.

Badacze chcą też wykonać obiektywne pomiary funkcjonowania płuc uczestników.

„Musimy dowiedzieć się więcej na temat tego, dlaczego astma i alergie coraz częściej dotykają dzieci i młodzież oraz, jeśli się uda, znaleźć sposób na ograniczenie tych zachorowań” - wyniki komentuje prof. Thierry Troosters, przewodniczący European Respiratory Society, który nie brał udziału w badaniu.

„To pierwsze badanie, które sprawdzało możliwy wpływ wyborów związanych ze snem na ryzyko astmy i alergii u młodych ludzi. Otwiera ono interesującą i ważną ścieżkę badań. Wiemy już, że wysypianie się jest ważne dla fizycznego i psychicznego zdrowia, więc powinniśmy zachęcać nastolatków do korzystania z dobrego snu w nocy” - dodaje ekspert.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-07/elf-aaa070220.php https://openres.ersjournals.com/content/6/2/00226-2020

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ONZ: ok. 40 mln osób było nosicielami wirusa HIV w 2023 r.; 9 mln nie było leczonych

  • Fot. Adobe Stock

    Obszary wiejskie chłodzą miasta

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera