
Opatentował ponad 120 wynalazków - w tym silnik elektryczny, dynamo rowerowe czy elektrownię wodną. W piątek i w sobotę z okazji rocznicy urodzin Nikoli Tesli Centrum Nauki Kopernik zaprasza na wspólne świętowanie na profilu facebookowym.
Serbski inżynier Nikola Tesla urodził się 10 lipca 1856 r. (zm. w 1943 r.). CNK co roku obchodzi urodziny wynalazcy i organizuje z tej okazji urozmaicone wydarzenia. W tym roku obchody odbędą się online - w piątek i w sobotę na profilu facebookowym tej warszawskiej instytucji.
"Zobaczycie pokazy prosto z naszego Teatru Wysokich Napięć i eksperymenty z prądem w roli głównej. Zwykle na urodziny Tesli zapraszaliśmy do Kopernika gości specjalnych. Tym razem to my zagościmy u nich. Odwiedzimy m. in. Laboratorium Wysokich Napięć w Instytucie Energetyki, Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie, czy dawny budynek administracyjny Elektrowni Miejskiej, gdzie teraz mieści się siedziba innogy" - wylicza w komunikacie przesłanym Nauce w Polsce rzecznik prasowy CNK Katarzyna Nowicka.
W czasie obchodów będzie można również zobaczyć różne transformatory Tesli w akcji - małe i gigantyczne, występujące solo i w podgrupach, stworzone przez pasjonatów i zawodowców. "Oglądając je na ekranach, nie musimy przebywać w bezpiecznej klatce Faradaya - ale i tak pokażemy, jak ona działa. Urodziny jednego z największych wynalazców wymagają właściwej oprawy - muszą być elektryzujące. Obiecujemy stanąć na wysokości zadania" - przekonuje Nowicka.
CNK przypomina, że Tesla opatentował ponad 120 wynalazków - silnik elektryczny, dynamo rowerowe, radio, elektrownię wodną, baterię słoneczną, świetlówkę, transformator prądu zmiennego. Sam wynalazca z kolei kochał gołębie, bał się brzoskwini i obsesyjnie liczył kroki. Wybrał samotne życie i oddał swoje serce nauce.
"Tesla to był naukowiec z krwi i kości. Potrafił oddać idei całego siebie. Od najmłodszych lat fascynowało go, jak okiełznać siły natury. I dzięki swoim wynalazkom wyprzedził swoją epokę" - powiedział we wcześniejszej rozmowie z Nauką w Polsce popularyzator nauki Karol Sobierajski z CNK. Był co prawda był geniuszem, ale bywał trudny w obejściu. Karol Sobierajski opowiedział, że kiedy Tesla razem ze swoimi współpracownikami testował nowe urządzenie, złapał się za pierś, bo coś go bardzo zabolało. Kiedy współpracownicy zmartwili się, co mu się stało, zrugał ich, że zajmują się nim, zamiast eksperymentem. Kiedy wrócił do swojego pokoju w hotelu, powiesił kartę, by mu nie przeszkadzano. I nie wyszedł już z pokoju żywy. Zmarł 7 stycznia 1943 r. Przyczyną śmierci - jak później ustalono - była zakrzepica tętnicy wieńcowej.
CNK zaprasza na świętowania urodzin Tesli swój profil na FB (https://www.facebook.com/CentrumNaukiKopernik/) 10 i 11 lipca od godz. 14.00.
PAP - Nauka w Polsce
szz/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.