Wegetarianie szczuplejsi i bardziej introwertyczni

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Coraz popularniejsza w Europie dieta wegetariańska ma związek nie tylko z masą ciała, ale także z osobowością – informują niemieccy naukowcy. Ich wnioski ukazały się w piśmie „Nutrients”.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Demoskopii w Allensbach wynika, że w 2019 roku ponad 6,1 mln Niemców nie spożywało mięsa. To o ponad 400 tys. więcej niż dwa lata wcześniej.

Naukowcy z Instytutu Kognitywistyki i Neurologii im. Maxa Plancka i Uniwersytetu w Lipsku postanowili przyjrzeć się, w jaki sposób wegetarianizm związany jest z masą ciała i cechami osobowości.

Do badań rekrutowano blisko 9 tys. osób, które wypełniały kwestionariusze dotyczące częstotliwości spożywania określonych produktów w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a także przeszły testy pozwalające określić cechy osobowości i obecność objawów depresji.

Okazało się, że niezależnie od wieku, płci i wykształcenia, im mniejszy był poziom produktów pochodzenia zwierzęcego w jadłospisie, tym niższy był wskaźnik masy ciała (BMI).

Jedną z przyczyn jest niższa zawartość w diecie wegetariańskiej silnie przetworzonych produktów, które zawierają dużo tłuszczów i cukru. Dieta jest z kolei bogata w błonnik, który pozytywnie wpływa na mikrobiom jelitowy.

Naukowcy zaobserwowali ponadto związek wegetarianizmu z cechami osobowości. Wegetarianie okazali się bardziej introwertyczni niż osoby, w których jadłospisie podstawę stanowiło mięso.

Nie stwierdzono natomiast zależności pomiędzy wegetarianizmem a skłonnością do zachowań neurotycznych czy stanów depresyjnych, którą sugerowały niektóre dotychczasowe analizy.

Źródło: DOI: 10.3390/nu12051492 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera