Prometheus, superkomputer z krakowskiej AGH, pomaga w walce z koronawirusem poprzez szybkie przetwarzanie dużych ilości danych medycznych, biologicznych i chemicznych. Zarejestrowanym zespołom badawczym służą naukowcy z Cyfronetu AGH.
„Moce obliczeniowe Prometheusa w pierwszej kolejności są udostępniane tym, którzy prowadzą badania nad koronawirusem Sars-CoV-2 oraz wywoływaną przez niego chorobą Covid-19 – medykom, chemikom, biologom i specjalistom innych nauk” – powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka prasowa AGH Anna Żmuda-Muszyńska.
Zarejestrowane zespoły badawcze mogą wykorzystywać moce superkomputera za pośrednictwem specjalnej platformy – Infrastruktury PLGrid. Specjaliści z Cyfronetu AGH udzielają - jak zapewnia uczelnia - pełnego wsparcia przy uruchomieniu programów na zasobach Prometheusa.
Dotychczas zarejestrowane zespoły badają m.in. przeciwciała obecne w czasie zakażenia, cząsteczki wykazujące potencjalne działanie hamujące infekcję oraz możliwości rozwoju szczepionek.
Ponad 53 tys. rdzeni obliczeniowych zespolonych w jednej maszynie oraz infrastruktura towarzysząca pozwalają na szybkie przetwarzanie dużych danych medycznych, biologicznych i chemicznych.
Prometheus działa od 2015 r. w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Zainstalowane w zasobach Prometheusa specjalistyczne pakiety oprogramowania są na co dzień wykorzystywane m.in. w badaniach związanych z modelowaniem cząsteczek leków, do analiz danych z mikromacierzy DNA, identyfikacji białek i przewidywania ich roli w procesach biologicznych.
Część mocy obliczeniowej Prometheusa jest udostępniona w ramach partnerstwa europejskiego, którego celem jest wypracowanie nowych rozwiązań w walce z koronawirusem.
PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej
bko/ wj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.