Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
17.04.2020 aktualizacja 17.04.2020

Domowe treningi z poznańskimi studentami

Foto. PAP Foto. PAP

Kreatywne sposoby na aktywność fizyczną podczas kwarantanny zaproponowali studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Ćwiczenia z butelkami z wodą, maskotkami, a nawet... skarpetkami mogą wykonywać zarówno dorośli, jak i dzieci - propozycje dostosowano do wieku i możliwości fizycznych. Elementy domowego treningu są bezpieczne i poprawne merytorycznie.

Na konkurs ogłoszony przez rektora AWF Poznań na najciekawsze ćwiczenia w ramach wychowania fizycznego w warunkach domowych, studenci nadesłali ponad 40 filmów, w których zaproponowali różne formy aktywności fizycznej z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Przyznano 6 nagród w dwóch kategoriach i aż 20 wyróżnień.

"Konkurs miał rozbudzić i pokazać kreatywność naszych studentów, którzy w przyszłości będą zajmować się profesjonalnie planowaniem aktywności fizycznej dla osób w różnym wieku. Miał też dać materiał do pracy rodzicom i dzieciom na czas kwarantanny – wyjaśnia rektor AWF dr hab. Dariusz Wieliński.

Krótkie filmiki można było przesyłać w dwóch kategoriach: w kategorii ćwiczeń dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej oraz w ćwiczeń dla starszych uczniów z klas IV-VIII szkoły podstawowej. Komisja konkursowa wyłoniła po trzech laureatów w każdej kategorii. W kategorii ćwiczeń dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej zwyciężyła Maja Schraube, która zaprezentowała serię ćwiczeń z wykorzystaniem maskotki. Zdobywca drugiego miejsca Ernest Szymański przygotował zestaw ćwiczeń w kilku wariantach, co umożliwi dopasowanie ich do indywidualnych możliwości dziecka. Laureatka trzeciego miejsca – Anna Borkowska zaprosiła do ćwiczeń młodych pomocników, którzy z wykorzystaniem domowych sprzętów m.in. butelek, plastikowych misek, pluszowych zabawek czy papieru toaletowego udoskonalali sprawność, celność i koordynację ruchową.

W drugiej kategorii konkursowej – ćwiczeń dla starszych uczniów z klas IV-VIII szkoły podstawowej – zwyciężyła Pola Strzelecka. Swoją pracę oparła na ćwiczeniach z wykorzystaniem… rolek papieru toaletowego. Jak się okazało, jest to bardzo uniwersalny przyrząd sportowy, służył m.in. za przeszkody, a także wyznaczał trasę ćwiczeń. Podobne zastosowanie znalazły skarpetki w pracy konkursowej Damiana Czernickiego, który zajął drugie miejsce. Trzecią notę otrzymała Aleksandra Cybulska – opracowała ona plan treningowy na cały miesiąc, który uzupełniła poradami żywieniowymi oraz zagadnieniami teoretycznymi. Dostęp do listy ćwiczeń na dany dzień umożliwia zeskanowanie kodu QR.

W konkursie wzięli udział studenci AWF Poznań: kierunków Wychowanie Fizyczne, Sport, Dietetyka, Fizjoterapia, Turystyka i Rekreacja oraz Taniec w Kulturze Fizycznej.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione firmy można oglądać tutaj.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022