USA/ Naukowcy: koronawirus trafił do Nowego Jorku głównie z Europy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykańscy naukowcy są zdania, że SARS-Cov-2 przedostał się do Nowego Jorku głównie z Europy. Potwierdzają to analizy genetyczne przeprowadzone niezależnie przez dwa zespoły badaczy.

„Większość jest wyraźnie europejska” – powiedział cytowany przez „New York Timesa” Harm van Bakel, genetyk z Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku. Uderzająco podobne wnioski przedstawili naukowcy Grossman School of Medicine z Uniwersytetu Nowojorskiego (NYU).

Z nowych badań wynika, że koronawirus był obecny w rejonie Nowego Jorku od połowy lutego, na kilka tygodni przed pierwszym potwierdzonym przypadkiem.

31 stycznia prezydent USA Donald Trump, zabronił wjazdu do Stanów Zjednoczonych cudzoziemcom, którzy przebywali w Chinach w ciągu dwóch tygodni poprzedzających zarządzenie.

Oba zespoły amerykańskich ekspertów przeanalizowały genomy wirusa pobierane od nowojorczyków od połowy marca.

Według „New York Timesa” badanie ujawniło rozprzestrzenianie się koronawirusa, które mogłoby zostać wykryte wcześniej, gdyby wdrożono agresywne programy testujące. Jak wyjaśnia nowojorski dziennik, wirusy atakują komórkę i opanowując jej molekularny mechanizm powodują, że produkuje nowe wirusy.

W styczniu zespół chińskich i australijskich badaczy opublikował pierwszy odczytany genom nowego wirusa. Od tego czasu naukowcy z całego świata zsekwencjonowali ich już ponad 3000. Niektóre są genetycznie identyczne, podczas gdy inne są zmutowane. Na tej podstawie można określić kierunki rozprzestrzeniania się epidemii na świecie.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ osk/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badanie: najdłużej żyją Azjaci, najkrócej czarnoskórzy i Indianie

  • Fot. Adobe Stock

    Mysz na miarę możliwości pierwotniaka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera