NCN:10 mln dla naukowców, którzy chcą badać COVID-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło konkurs dla naukowców, w ramach którego mogą się oni ubiegać o fundusze na badania nad COVID-19. Do rozdysponowania jest 10 mln zl. Zgłoszenia można nadsyłać do 14 kwietnia.

„Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji i presji czasu, ogłaszamy konkurs, który jest pod wieloma względami inny, niż pozostałe nasze konkursy: ma bardzo krótkie terminy naboru i oceny, określoną grupę badaczy, do których go kierujemy oraz niezwykle elastyczne zasady realizacji grantu. Wierzymy, że to dodatkowe finansowanie oraz rozluźnienie reguł, ułatwi zespołom naukowców, którzy pracują nad tą problematyką, zintensyfikowanie swoich prac” – wyjaśniła przewodnicząca rady NCN prof. Małgorzata Kossowska, cytowana w przesłanym w poniedziałek komunikacie NCN. Wyraziła nadzieję, że polscy naukowcy z powodzeniem włączą się w walkę z COVID-19 i dostarczą rozwiązań nie tylko medycznych, ale i psychologicznych i społecznych.

Konkurs „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19” jest skierowany do badaczy, którzy mogą poszerzyć wiedzę na temat sposobów diagnozy, leczenia, zapobiegania chorobie oraz na temat psychologicznych i społecznych skutków pandemii. Budżet konkursu wynosi 10 mln zł.

Jak wyjaśniono w komunikacie, finansowane będą przede wszystkim badania podstawowe związane z patofizjologią choroby, w tym takie, które mogą przyczynić się do podjęcia prac nad przyszłymi strategiami terapeutycznymi lub metodami diagnostycznymi COVID-19; badania nad mechanizmami zakażania, w tym sposobami ochrony pracowników służby zdrowia, oraz badania nad psychologicznymi i społecznymi skutkami pandemii i sposobami ich ograniczania (w tym polityką zdrowotną i organizacją opieki medycznej, etyką badań i opieki nad chorymi, społecznymi zachowaniami w pandemii).

O środki ubiegać się mogą badacze ze stopniem naukowym co najmniej doktora, którzy mają udokumentowane osiągnięcia i pełnili rolę kierownika co najmniej jednego projektu badawczego finansowanego w ramach konkursów NCN (Opus, Sonatina, Sonata, Sonata Bis, Harmonia, Maestro, Symfonia, Polonez) oraz międzynarodowych konkursów albo są laureatami konkursów międzynarodowych lub krajowych.

Termin składania wniosków za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) upływa 14 kwietnia, wyniki zostaną ogłoszone w połowie maja.

Na realizację zaplanowanych badań naukowcy będą mieć maksymalnie półtora roku. Wyniki prac muszą być powszechnie udostępniane zaraz po ich uzyskaniu.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera