Nauka dla Społeczeństwa

01.06.2023
PL EN
24.03.2020 aktualizacja 24.03.2020

Resort nauki o problemach w spłacie kredytu studenckiego: można go odroczyć lub zmniejszyć ratę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby, u których pojawiły się problemy ze spłatą kredytu studenckiego, mogą złożyć w banku wniosek o zawieszenie spłat lub zmniejszenie raty do 20 proc. miesięcznego dochodu - radzi resort nauki.

“Drodzy studenci! W przypadku problemów ze spłatą kredytu studenckiego macie możliwość złożenia wniosku o zawieszenie spłaty lub zmniejszenie raty w banku, z którym podpisaliście umowę” - poinformowało we wtorek na Twitterze Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zamieściło też infografikę, wyjaśniającą, co można zrobić, kiedy pojawił się problem ze spłatą kredytu studenckiego. “W przypadku trudnej sytuacji życiowej możesz zawiesić spłatę kredytu studenckiego wraz z odsetkami na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy” - informuje ministerstwo i dodaje, że w okresie zawieszenia kredytu nie spłaca się ani kapitału, ani odsetek.

Kolejną możliwością jest uzyskanie ulgi w spłacie kredytu. “Twoja miesięczna rata może być zmniejszona do 20 proc. twojego średniego miesięcznego dochodu” - pisze resort nauki.

Aby odroczyć spłatę kredytu lub uzyskać ulgę w spłacie, należy jednak złożyć odpowiedni wniosek w banku, w którym podpisało się umowę na kredyt. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023