Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
23.03.2020 aktualizacja 23.03.2020

Gowin: weryfikacja zajęć online to zadanie dla władz uczelni i Polskiej Komisji Akredytacyjnej

, 09.03.2020. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. PAP/Jacek Bednarczyk , 09.03.2020. Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. PAP/Jacek Bednarczyk

Weryfikacja zajęć online, prowadzonych obecnie przez szkoły wyższe, to zadanie dla władz uczelni i dla Polskiej Komisji Akredytacyjnej - powiedział w poniedziałek szef resortu nauki Jarosław Gowin. Dodał, że resort nauki nie ma do tego instrumentów.

W poniedziałek po południu szef resortu nauki Jarosław Gowin odpowiadał na pytania studentów w czasie spotkania online, zorganizowanego wspólnie przez MNiSW wraz z Parlamentem Studentów RP. Gowin pytany był m.in. o to, kto i w jaki sposób będzie weryfikował zajęcia prowadzone online.

"My (resort nauki - przyp. PAP) oczywiście nie mamy takich instrumentów; ja wydałem pewne rekomendacje, jak te zajęcia mają wyglądać. Natomiast już weryfikacja tego, jak przebiegają te tysiące kursów na każdej z kilkuset polskich uczelni, to jest zadanie dla władz uczelni oraz - w przyszłości - dla Polskiej Komisji Akredytacyjnej" - podkreślił.

Szef resortu nauki kilka razy podkreślał, że zawieszenie funkcjonowania uczelni nie oznacza jej zamknięcia i zajęcia powinny być kontynuowane w jak najszerszym zakresie online. W poniedziałek Gowin podpisał rozporządzenie na ten temat. Aby zmniejszyć skutki czasowego zawieszenia zajęć, MNiSW wprowadziło obowiązek zajęć online. Wymóg ten dotyczy uczelni i jednostek prowadzących kształcenie doktorantów, które mają możliwość prowadzenia zajęć na odległość.

Podczas internetowego spotkania ze studentami Gowin powiedział, ze obecna sytuacja może zainspirować uczelnie - do tego, by położyć większy nacisk na swoje przygotowanie informatyczne i merytoryczne dotyczące kształcenia na odległość, "bo mogą się w przyszłości zdarzać tego typu sytuacje".

"Poza tym kształcenie na odległość - wtedy, kiedy jest dobrze przygotowane - może być interesującym ubogaceniem studiów. Nie może zastępować studiów prowadzonych w bezpośrednim kontakcie, to jest rzecz oczywista" - zastrzegł.

Gowin pytany był też o terminy rekrutacji na studia wyższe. "Jeżeli chodzi o rekrutacje na studia, to wszystko zależy od terminu matur. Rozmawiałem na ten temat na samym początku kryzysu z panem ministrem Piontkowskim (szef MEN - PAP). Zapewnił mnie, że jeżeli lekcje w szkołach rozpoczną się ponownie zaraz po świętach (wielkanocnych - PAP), to matury odbędą się w przewidzianym ustawowo terminie, a tym samym w odpowiednim terminie odbędzie się też rekrutacja na uczelnie" - powiedział.

Gowin dodał, że jeżeli nastąpi przesunięcie terminu matur, to w połowie kwietnia przedstawi on nowy kalendarz rekrutacji na uczelnie.

Zajęcia dydaktyczne na uczelniach nie odbywają się od 12 marca - taką decyzję podjął wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin w związku z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirusa. W weekend zadecydował o przedłużeniu tego terminu z 25 marca na 10 kwietnia. 

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023