
Umowę na wybudowanie Centrum Medycyny Weterynaryjnej w piątek podpisał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu z firmą Strabag. Budynek ma być gotowy pod koniec 2021 r., a koszt inwestycji wyniesie prawie 31 mln zł.
"Jeszcze trzy lata temu nie marzyliśmy nawet, że w Toruniu powstaną studia weterynaryjne, a dziś rozpoczynamy budowę najnowocześniejszego budynku tego typu w Polsce. Spełniamy w ten sposób nasze obietnice złożone Polskiej Komisji Akredytacyjnej i Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że zaplecze badawcze, kliniczne i dydaktyczne powstanie w ciągu czterech lat od uruchomienia weterynarii na naszej uczelni" - powiedział po podpisaniu umowy rektor UMK prof. Andrzej Tretyn, cytowany w komunikacie uczelni.
Obiekt o całkowitej powierzchni 6412 m kw. stanie na działce, przekazanej uniwersytetowi przez miasto. W budynku prowadzone będą zajęcia dydaktyczne i praktyczne oraz badania naukowe, a także będzie funkcjonowała klinika dla zwierząt świadcząca usługi zewnętrzne.
W podziemiu znajdzie się część kliniczna dla trzody chlewnej, szatnia główna oraz parking podziemny. Na parterze zaplanowano część kliniczną dla koni i bydła rogatego, izbę przyjęć i poczekalnię dla właścicieli zwierząt. Na pierwszym piętrze działać będzie klinika dla zwierząt małych z czterema salami operacyjnymi. Pomieszczenia dydaktyczne, sale seminaryjne, aula oraz pomieszczenia dla pracowników naukowych i administracji znajdą się na drugim piętrze. Na dachu zaprojektowano otwarty taras widokowy. Przed budynkiem powstanie 47 miejsc parkingowych, a kolejnych 18 znajdzie się w parkingu podziemnym.
"To trudny projekt z uwagi na lokalizację i specyfikę, ale mamy bardzo doświadczoną załogę, także w realizacjach w branży leczniczej. Mamy już opracowane konkretne rozwiązania i możemy od razu przystąpić do realizacji umowy" – zapewniała cytowana dyrektor techniczny firmy Strabag Izabela Wiśniewska.
Wykonawca ma na realizację umowy 600 dni, za jej wykonanie otrzyma prawie 31 mln zł. W przyszłym roku ogłoszony zostanie przetarg na wyposażenie medyczne. Zgodnie z planem ma to być najlepiej wyposażony budynek służący kształceniu i usługom weterynaryjnym w kraju. Znajdzie się w nim m.in. tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny, ultrasonograf, a także unikatowy system transportu wewnętrznego zwierząt.
PAP - Nauka w Polsce, Jerzy Rausz
rau/ mhr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.