Uczelnie i instytucje

Kraków/W Muzeum Archeologicznym będzie remont instalacji grzewczej

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W krakowskim Muzeum Archeologicznym przeprowadzona zostanie pierwsza od kilkudziesięciu lat modernizacja centralnego ogrzewania. Remont, który rozpocznie się po Wielkanocy, wiąże się z koniecznością zabezpieczenia i wywiezienia kilku tysięcy eksponatów oraz zamknięciem ekspozycji.

Do 25 marca, podobnie jak inne placówki muzealne i kulturalne w Polsce, Muzeum Archeologiczne jest zamknięte w związku zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ale będzie niedostępne dla zwiedzających także od 11 kwietnia do końca sierpnia.

"Wymiana centralnego ogrzewania, pierwsza od kilkudziesięciu lat, jest konieczna ze względu na bezpieczeństwo tego zabytkowego budynku i komfort pracy w nim. Budynek nie ma pełnej dokumentacji i liczymy się z tym, że w trakcie prac mogą się pojawić różne niespodzianki, również konserwatorskie" - mówił PAP dyrektor Muzeum Archeologicznego dr hab. Jacek Górski.

Jak podkreślił, dla placówki to duża inwestycja. Budynek ma 6 tys. m kw. Zakupione zostały 273 grzejniki, 2,5 kilometra rur oraz kilkaset zaworów. "Remont będzie prowadzony etapami, ale będziemy musieli zamknąć część ekspozycyjną, bo chcemy w miarę szybko znów ją udostępnić" – zapowiada dyrektor.

Obiekty muzealne zostaną przeniesione do magazynu w Nowej Hucie-Branicach. Część zabytków znajdujących się na wystawach – m.in. wielkoformatowe zabytki egipskie – zostanie ofoliowana i zabezpieczona specjalnie zbudowanymi skrzyniami, by chronić je przed pyłem i kurzem. Ochrony będą wymagały także szklane gabloty. W sumie muzealnicy będą musieli spakować kilka tysięcy przedmiotów i 24 figury przedstawiające ludzi z różnych epok znajdujące się na wystawie stałej.

"Spodziewamy się, że będziemy musieli wynieść ok 8-10 tys. pudeł. Każde o wadze kilku kilogramów i wysokości 10 cm - w sumie ułożony z nich słupek miałyby około kilometra" – mówił dyrektor Górski.

Muzeum jest zaopatrywane w ciepło z sieci miejskiej. Przy okazji remontu rozdzielona zostanie instalacja centralnego ogrzewania, do tej pory wspólna ze znajdującym się w tym samym kompleksie budynków Instytutem Nauk Geologicznych PAN. "Liczymy, że po modernizacji będzie można uzyskać odpowiednią temperaturę w muzealnych pracowniach i na wystawach" – powiedział dyrektor.

Prace zostaną sfinansowane dzięki funduszom przekazanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego – 1,6 mln zł.

W czasie kilkumiesięcznej przerwy Muzeum Archeologiczne chce przypominać o sobie podczas imprez plenerowych m.in. Pikników krakowskich organizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej i KBF w miejskich parkach oraz zajęć organizowanych w przylegającym do budynku ogrodzie. "Będziemy wychodzić do ludzi, opowiadać o naszej działalności, zapraszać do odpoczynku w naszych ogrodach i do powrotu po zakończeniu remontu" - mówiła Agnieszka Żero, kierownik Działu Edukacji Archeologicznej i Wystaw w Muzeum Archeologicznym. Wśród zaplanowanych imprez jest majowa Noc Muzeów i 17. Małopolski Piknik Archeologiczny planowany na koniec maja.

Muzeum obchodzi w tym roku 170-lecie istnienia. To najstarsze polskie muzeum archeologiczne. Akt powołania muzeum spisano 18 lutego 1850 r. W jego zbiorach znajduje się prawie 777 tys. muzealiów. Do najcenniejszych należą m.in. posąg Światowida ze Zbrucza, sarkofag małżonki kapłana Amona z Karnaku, baba połowiecka ze Stadnicy. W Muzeum urządzonych jest kilka wystaw stałych m.in."Bogowie Starożytnego Egiptu" oraz "Pradzieje i Wczesne Średniowiecze Małopolski".(PAP)

Małgorzata Wosion-Czoba

wos/ aszw

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera