Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2023
PL EN
20.08.2015 aktualizacja 20.08.2015

Egipski design króluje w Krakowie

Każdego dnia wakacji Muzeum Archeologiczne w Krakowie zaprasza dzieci i młodzież do udziału w warsztatach. Dotychczas największą popularnością cieszyły się zajęcia o tematyce egipskiej – informują muzealnicy.

W tym roku archeolodzy przygotowali zajęcia o bardzo różnorodnej tematyce. Oprócz trzech dotyczących starożytnego Egiptu („Egipski design”, „Historia i zabawa – starożytny Egipt” i „Starożytny Egipt”), są również takie związane z rodzimą archeologią i historią – „W średniowiecznym skryptorium” czy „Pradzieje i wczesne średniowiecze w Małopolsce”.

W czasie warsztatów „Egipski design” uczestnicy poznają kulturę i sztukę starożytnego Egiptu. W pierwszej części zajęć dzieci i młodzież zwiedzają wystawę „Bogowie starożytnego Egiptu”. Zainspirowane obejrzanymi zabytkami, w części warsztatowej, mają za zadanie namalować wzory związane z tematem na lnianych torbach ekologicznych.

Natomiast na zajęciach „Historia i zabawa - starożytny Egipt” wykonują naszyjnik egipski i budują piramidę. Część zajęć prowadzonych jest z wykorzystaniem wystawy „Pradzieje i wczesne średniowiecze Małopolski". Tak jest w przypadku warsztatów „W średniowiecznym skryptorium”. Na tych zajęciach uczestnicy poznają pracę skryby i podstawowe pojęcia związane ze średniowieczną książką rękopiśmienną, a następnie sami wcielają się w trudną rolę skryby i iluminatora. Próbują swoich sił w pisaniu gęsim piórem, zdobieniu inicjałów i miniatur średniowiecznych.

W najbliższą niedzielę natomiast odbędą się zajęcia, w czasie których dzieci i młodzież będą mogły poznać sekrety wytwarzania dawnych naczyń („Zabawy z pradziejową ceramiką”). Zajęcia, które zamkną tegoroczny wakacyjny cykl, poświęcone będą jednej z najpotężniejszych cywilizacji starożytnych nad Morzem Śródziemnym – „Genialni naśladowcy - dokonania starożytnych Rzymian”.

Muzealnicy zapraszają do udziału w cyklu zarówno osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane. Zajęcia dla osób indywidualnych obywają się codziennie o godz. 12.00. Chęć udziału można rezerwować w godz. 9.00-15.00 pod numerem telefonu (12) 422 75 60 wew. 50. Koszt udziału od poniedziałku do piątku wynosi 6 zł, a w niedzielę – 10 zł od osoby. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt w celu ustalenia odrębnego terminu.

Jednocześnie muzealnicy przypominają, że atrakcje przygotowano na wakacje również w nowohuckim oddziale Muzeum Archeologicznego w Krakowie (os. Branice – ul. Sasanek 2A). Tam zajęcia dla dzieci pod hasłem „I ty możesz zostać archeologiem” odbywają się w każdy czwartek od godz. 10 do 13. Udział w zajęciach kosztuje 3 zł. Chęć udziału można rezerwować w godz. 9.00 - 15.00 pod nr telefonu (12) 640 80 60.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023