Nauka dla Społeczeństwa

22.03.2023
PL EN
13.03.2020 aktualizacja 13.03.2020

Studenci Politechniki Poznańskiej zostali zobowiązani do opuszczenia domów studenckich

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W obawie przed możliwym rozprzestrzenianiem się koronawirusa władze Politechniki Poznańskiej zdecydowały, by wszyscy studenci opuścili swoje lokale w domach studenckich.

Rozporządzenie w tej sprawie wydał rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. Inż. Tomasz Łodygowski. Ma ono obwiązywać do 3 kwietnia.

W dokumencie wskazano, że opłacony wcześniej przez studentów czynsz zostanie zaliczony na okres po wznowieniu normalnej pracy uczelni.

„Na terenie Domów Studenckich mogą przebywać tylko i wyłącznie osoby warunkowo zakwaterowane i upoważnieni pracownicy PP. W wyjątkowo uzasadnionych, udokumentowanych przypadkach, decyzje o warunkowym zakwaterowaniu podejmuje kierownik Osiedla Studenckiego PP. Od decyzji odmownej zakwaterowania, studentowi nie przysługuje prawo odwołania” – podkreślono.

W rozporządzeniu wskazano ponadto, że „w celu stworzenia w Domach Studenckich PP strefy obserwacji studentów – na wypadek zainfekowania koronawirusem – kierownik Osiedla Studenckiego PP ma prawo przekwaterować osoby do innych pokoi lub innych Domów Studenckich”, nawet podczas ich nieobecności.

Obecnie w Wielkopolsce hospitalizowane są 4 osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem. Na obserwacji w szpitalu przebywa natomiast 28 osób. W całym regionie kwarantanną objęto 120 osób, zaś 831 - nadzorem epidemiologicznym. W czwartek władze miasta Poznania poinformowały, że w poznańskim szpitalu zmarła 57-letnia kobieta zakażona koronawirusem; to pierwsza ofiara śmiertelna SARS-Cov-2 w Polsce.

57-latka była pierwszą osobą w Wielkopolsce, u której – w poniedziałek - potwierdzono zakażenie SARS-Cov-2. Kobieta przebywała na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu. Od początku jej stan był ciężki; miała objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, była podłączona do respiratora i utrzymywana w stanie śpiączki farmakologicznej.

W Polsce jak dotąd potwierdzono 51 przypadków koronawirusa. O pierwszym polskim przypadku poinformowano 4 marca.

Akademiki muszą opuścić również polscy studenci niektórych innych uczelni. Decyzję taką ogłosiły też w czwartek władze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a w środę - Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

O zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach (od 12 marca do 25 marca) zdecydował w środę wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023