Tauron i katowicka RDOŚ będą wspólnie chroniły bociana białego

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

Porozumienie ws. współpracy na rzecz ochrony bociana białego zawarły spółka Tauron Dystrybucja i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach (RDOŚ). Planowane są działania o charakterze edukacyjnym, czy też interwencje i pielęgnacja gniazd lub samych ptaków.

Jak zaznaczył w czwartkowej informacji Tauron, energetycy nie pierwszy raz działają razem z RDOŚ na rzecz bocianów: spółka od lat zabezpiecza w tym zakresie linie energetyczne na całym swoim terenie.

„Bociany upodobały sobie słupy energetyczne, w związku z czym na południu Polski na naszej infrastrukturze mamy prawie 1,6 tys. gniazd. Działania energetyków z Taurona przy gniazdach są prowadzone pod nadzorem ornitologów i ekspertów od ochrony środowiska” - zaznaczył Marcin Marzyński z Tauronu Dystrybucji.

Koncern wskazał, że np. w pierwszych dniach marca w Boruszowicach w gminie Tworóg w woj. śląskim służby techniczne Tauronu Dystrybucji przeniosły bocianie gniazdo w nieodległe, lecz bezpieczniejsze, niż dotąd miejsce. Wcześniej wymieniono słup energetyczny, a na nim zabudowano specjalną platformę, zapewniającą stabilną konstrukcję nośną dla gniada ptaków.

Planowane w ramach współpracy spółki i katowickiej RDOŚ działania mają przede wszystkim charakter edukacyjny - jednym z efektów będą materiały i wydarzenia poświęcone bocianom i sposobom ich ochrony.

Współpraca może dotyczyć również interwencji i pielęgnacji dotyczących gniazd i samych ptaków. Zdarza się, że gniazda na słupach energetycznych stwarzają zagrożenie, tak dla nich samych, jak i dla linii energetycznych oraz ludzi. Bocianie gniazdo, budowane przez lata, potrafi osiągnąć wagę kilkuset kilogramów, a nawet kilku ton.

„Współpraca z Tauronem to również dla RDOŚ kontynuacja dotychczas podejmowanych działań. Dyrekcja realizuje obecnie projekt renowacji 12 gniazd na terenie całego województwa. Pierwsze gniazda już zostały odrestaurowane” - wskazała p.o. Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach Mirosława Mierczyk-Sawicka.

„Kolejne prace planowane są w okresie jesienno-zimowym, kiedy bociany odlecą do ciepłych krajów” - dodała Sawicka.

W połowie lutego br. spółka Tauron Dystrybucja informowała, że kończy porządkowanie bocianich gniazd na słupach energetycznych przed ich tegorocznymi przylotami. Wiele gniazd po zeszłorocznym sezonie trzeba było oczyścić, a niektóre wymagały specjalnej zabudowy.

Chodzi m.in. o montaż lub wymianę na nowe platform zabezpieczających i oddzielających gniazda od linii energetycznych. Stalowe konstrukcje montowane są na słupach energetycznych w odpowiedniej odległości od przewodów, zapewniając bezpieczeństwo ptakom i chroniąc sieć energetyczną.

W sezonie jesienno-zimowym energetycy spółki pielęgnują co roku ponad 200 bocianich gniazd. Prace takie muszą zostać zakończone przed okresem ochronnym bocianów, ponieważ wtedy nie będzie można się zbliżać do gniazd.

W akcji Bociany Taurona firma współpracuje m.in. z poszczególnymi Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska i samorządami oraz reaguje na sygnały od mieszkańców.

Tauron przypomina, że bocian biały jest w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej, polegającej głównie na zabezpieczeniu miejsc lęgowych. W Polsce gniazduje ponad 50 tys. par tych ptaków. Ponad 60 proc. z nich zakłada swoje gniazda na słupach energetycznych.

PAP - Nauka w Polsce, Mateusz Babak

mtb/ je/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. Uniwersytet Jagielloński, Małopolskie Centrum Biotechnologii

    Naukowcy pokazują strukturę ludzkiego Elongatora

  • Fot. UW/wyspy ciepła

    Zmiany klimatu i urbanizacja łącznie wpływają na bioróżnorodność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera