Wysokie ciśnienie w młodym wieku wpływa na pracę mózgu w wieku średnim

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Tendencja do podwyższonego ciśnienia tętniczego u młodych dorosłych zwiększa ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych w średnim wieku – informuje amerykańsko-izraelski zespół naukowców.

Ich wnioski ukazały się w piśmie „Circulation”, wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (DOI: 10.1161/CIRCULATIONAHA.119.042502).

Naukowcy z Northwestern University w stanie Illinois oraz Uniwersytetu Tel Awiwu analizowali dane dotyczące 191 osób, które w momencie rozpoczęcia badań miały od 18 do 30 lat. Informacje na temat tej grupy gromadzone były przez 30 lat.

W ostatnim roku badań przeprowadzono serię testów neuropsychologicznych, aby ocenić stan funkcji poznawczych, a także za pomocą rezonansu magnetycznego sprawdzano intensywność sygnału istoty białej mózgu (marker chorób układu krążenia).

Badacze zaobserwowali, że tendencja do podwyższonego ciśnienia tętniczego u młodych osób przekładała się na wyraźnie gorsze wyniki testów funkcji poznawczych, takich jak pamięć czy funkcje wykonawcze, w wieku około 56 lat.

„Szkodliwy wpływ podwyższonego ciśnienia tętniczego na strukturę i pracę mózgu zaczyna się już we wczesnej dorosłości. Wskazuje to na potrzebę zapobiegania nadciśnieniu już w młodym wieku, aby zapobiec przyszłemu pogorszeniu funkcji poznawczych” – komentuje prof. Jeffrey Hausdorff z Uniwersytetu Tel Awiwu. (pap)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera