Nauka dla Społeczeństwa

03.12.2023
PL EN
29.02.2020 aktualizacja 02.03.2020

Crazy Nauka: świadome wykorzystywanie emocji kluczem w popularyzacji nauki

Kluczowe w odpowiedniej popularyzacji nauki jest świadome wykorzystywanie emocji. Należy to robić jednak w taki sposób, aby pozostawać w zgodzie z prawdą - uważają twórcy popularnonaukowego bloga Crazy Nauka i laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2019.

Crazy Naukę tworzą Aleksandra i Piotr Stanisławscy - małżeństwo, które od wielu lat zajmuje się popularyzacją nauki. Ich fanpejdż na Facebooku (istniejący od 2012 r.) śledzi już 123 tys. fanów, a bloga www.Crazynauka.pl - jest na nim już ok. 2700 wpisów - odwiedza miesięcznie ok. 300 tys. użytkowników.

"Naukowcy często dystansują się do emocji, a tymczasem przeciwna strona - ci, którzy zwalczają naukę, w jakimś celu właśnie odwołują się do emocji, więc musimy wykorzystywać te emocje w taki sposób, żeby pozostawać w zgodzie z prawdą, ale jednocześnie zdawać sobie sprawę z tego, że ludzie są +zwierzętami emocjonalnymi+" - zdradza Piotr Stanisławski sposób na popularyzację Crazy Nauki.

W ocenie Aleksandry Stanisławskiej pseudonauka zatacza coraz szersze kręgi, dlatego potrzebni są ludzie, którzy opowiedzą się po stronie nauki i będą rzecznikami osiągnięć badaczy. "Czujemy, że opowiedzenie się po stronie nauki oznacza opowiedzenie się po stronie bastionu naszej cywilizacji" - podkreśliła.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023