Cieplejszy klimat to krótsze życie wielu zwierząt

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zmiany klimatu mogą przyspieszyć starzenie setek gatunków gadów i płazów. To wynik badania ponad 4 tys. różnych lądowych zwierząt.

Naukowcy z Queen’s University Belfast i Uniwersytetu w Tel Awiwie przeprowadzili, jak twierdzą, jedno z najdokładniejszych badań sprawdzających, co wpływa na długość życia kręgowców.

Jak wyjaśniają, według jednej z teorii, im szybsze tempo życia, aktywniejsza reprodukcja i związany z tym intensywniejszy metabolizm, tym szybsze starzenie. Z tego powodu np. żaby miałyby żyć tylko kilka miesięcy, a np. niektóre walenie i żółwie - nawet kilkaset lat. Liczącej ponad 100 lat teorii nie sprawdzono jednak na globalną skalę.

Autorzy nowego badania opisanego na łamach „Global Ecology and Biogeography” przeanalizowali dane na temat ponad 4100 lądowych kręgowców z różnych części świata, aby przetestować tę teorię. Badanie jej nie potwierdziło dla lądowych kręgowców.

Naukowcy zauważyli jednak, że wyższa temperatura przyspiesza starzenie u gatunków zmiennocieplnych. Należą do nich płazy i gady.

„Nasze wyniki mogą mieć krytyczne znaczenie dla naszego rozumienia czynników przyczyniających się do wymierania gatunków, szczególnie w obecnym czasie, kiedy jesteśmy świadkami globalnego zmniejszania bioróżnorodności. Szczególnie dotyka ono zimnokrwistych zwierząt. Wiemy teraz, że długość życia zimnokrwistych kręgowców wiąże się z temperaturami w środowisku” - podkreśla współautor badania dr Daniel Pincheira-Donoso.

„Możemy spodziewać się dalszego skracania życia tych zwierząt wraz ze wzrostem globalnej temperatury” - dodaje badacz.

Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, płazy to najbardziej zagrożona grupa. W dużym niebezpieczeństwie są też gady. Prawie jedna piąta z 10 tys. żyjących gatunków jaszczurek, węży, żółwi, krokodyli i innych gadów zagrożona jest wyginięciem.

„Powiązanie między długością życia zimnokrwistych zwierząt (płazów i gadów) i temperaturą otoczenia może oznaczać, że są one szczególnie wrażliwe na bezprecedensowe ocieplenie klimatu, które dotyka planetę. Jeśli zwiększenie temperatur redukuje ich długowieczność, przy ociepleni, gatunki te mogą być bardziej zagrożone wyginięciem” - ostrzega główny autor publikacji Gavin Stark.

„Musimy lepiej zrozumieć relację między bioróżnorodnością a zmianami klimatu. Tylko uzbrojeni w wiedzę będziemy w stanie wdrażać oparte na rzetelnych informacjach działania zapobiegające dalszym zniszczeniom ekosystemów” - zwraca uwagę dr Pincheira-Donoso.

Więcej informacji na stronie. (PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    55. rocznica lądowania na Księżycu

  • Fot. Adobe Stock

    Zmodyfikowane myszy mają typowy dla człowieka układ odpornościowy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera