Zapach róży wspomaga proces uczenia się

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Różany zapach towarzyszący uczniom podczas nauki i snu ułatwia zapamiętywanie nowego słownictwa – wynika z badania opublikowanego na łamach „Scientific Reports”.

Naukowcy z Uniwersytetu we Fryburgu (Niemcy) wykazali, że uczniowie palący kadzidełka o zapachu róży w czasie domowej nauki oraz nocnego wypoczynku lepiej zapamiętują angielskie słówka. Jeszcze lepsze rezultaty pomaga im uzyskać kwiatowa woń unosząca się w pomieszczeniu podczas testu słownictwa.

W badaniach laboratoryjnych już wielokrotnie dowodzono, że niektóre zapachy rozpylane w trakcie odpowiedniej fazy snu sprzyjają uczeniu się i zapamiętywaniu. Nowe badanie jest jednym z pierwszych, które dowodzi, że z zapachowej pomocy można korzystać na co dzień, bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu.

Badacze z Fryburga zademonstrowali, iż różany zapach wspomaga proces uczenia się, nawet gdy jest obecny w pokoju przez całą noc, a nie tylko w wybranych momentach snu.

W ramach badania specjaliści prosili niemieckich uczniów o umieszczanie kadzidełek o zapachu róży na biurku podczas nauki angielskich słówek oraz przy łóżku przed udaniem się na spoczynek. W innym eksperymencie pachnące patyczki umieszczano również obok uczniów zdających test.

"Uczniowie osiągali o 30 proc. lepsze wyniki w uczeniu się, jeśli używali kadzidełek zarówno podczas nauki, jak i snu" – mówi nauczycielka i współautorka badania Franziska Neumann. Jeszcze lepiej im szło, gdy dodatkowo stosowali kadzidełka w trakcie zdawania testu.

"Pokazaliśmy, że wspomagające działanie zapachów w codziennym życiu jest niezawodne i może być wykorzystywane celowo" – podsumowuje dr Jürgen Kornmeier, koordynator projektu.

O szczegółach badania można przeczytać pod adresem: https://doi.org/10.1038/s41598-020-57613-7. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera