Historia i kultura

Lubuskie/ W Kożuchowie prezentacja skarbu 89 monet talarowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na zamku w Kożuchowie (Lubuskie) odbędzie się we wtorek prezentacja skarbu 89 monet talarowych z XVI i XVII w. odkrytych w trakcie badań archeologicznych prowadzonych w tym mieście – poinformowała Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Bielinis-Kopeć.

„Odkryte monety to przede wszystkim talary z Saksonii, Niderlandów i Brunszwiku, które zostały najprawdopodobniej ukryte na początku wojny trzydziestoletniej (1618-1648)” – powiedziała Bielinis-Kopeć.

Dodała, że skarb został odkryty w listopadzie ub. roku podczas prac związanych z budową obiektu przy ul. Legnickiej w Kożuchowie. Po skatalogowaniu i konserwacji zostanie po raz pierwszy zaprezentowany publicznie.

89 monet talarowych datowanych wstępnie na okres od lat 40. XVI wieku do początku lat 20. następnego stulecia, znaleziono w zagruzowanym przejściu pomiędzy piwnicami dawnych kamienic.

Według archeologów, ich rozproszenie na dość dużym obszarze wskazuje, że zostały rozrzucone na skutek zawalenia lub zagruzowania piwnicy, co mogło mieć związek z pożarami Kożuchowa w okresie nowożytnym i podczas II wojny światowej.

Odkryte monety to przede wszystkim talary należące do książąt Saksonii, ale także monety z Niderlandów, Brunszwiku i prawdopodobnie Wenecji.

Jak przekazali zajmujący się skarbem archeolodzy Bartłomiej Gruszka i Sławomir Kałagate, w zbiorze znajdują się liczne emisje należące do Augusta Wettyna, będącego 15. księciem elektorem Saksonii; monety bite przez Jana Fryderyka I Wettyna i Mauryego Wettyna – książąt elektorów Saksonii oraz przez księcia saskiego Henryka Pobożnego Wettyna.

Wśród odnalezionych monet są również bite przez księcia Saksonii-Altenburg Fryderyka Wilhelma I oraz Jana. Odkryto także monetę Henryka Juliusza z dynastii Welfów – księcia Brunszwiku, Fryderyka II Wittelsbach – elektora Palatynatu Reńskiego oraz monety cesarskie, np. cesarza Ferdynanda I Habsburga, króla Austrii.

Prezentacja skarbu odbędzie się we wtorek (28 stycznia br.) o godz. 10 na zamku w Kożuchowie. Będzie można obejrzeć monety, a o ich odkryciu opowiedzą archeolodzy Bartłomiej Gruszka i Sławomir Kałagate. 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    Marek Rezler: bohaterowie powstania wielkopolskiego długo czekali na należne uznanie

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    Historyk: powstanie wielkopolskie zasługuje na zbadanie nie tylko od strony militarnej i politycznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera