Trwa głosowanie na nazwę dla nowego łazika marsjańskiego NASA

IIlustracja promująca konkurs na nazwę łazika marsjańskiego. Źródło: NASA/JPL-Caltech
IIlustracja promująca konkurs na nazwę łazika marsjańskiego. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Endurance, Tenacity, Promise, Perseverance, Vision, Clarity, Ingenuity, Fortitude, Courage - spośród tych dziewięciu nazw internauci z całego świata mogą wybierać nazwę dla przyszłego łazika marsjańskiego NASA. Głosowanie trwa do 28 stycznia, ale ostateczną decyzję podejmie NASA.

Nazwy zostały wyłonione w ramach konkursu „Name the Rover” prowadzonego w szkołach w Stanach Zjednoczonych (start konkursu nastąpił 28 sierpnia 2019 r.). Nazwy mogli wymyślać uczniowie z amerykańskich szkół. Amerykańska agencja kosmiczna NASA otrzymała ponad 28 tysięcy esejów z propozycjami. Ich ocenę poddano szerokiemu gronu 4700 sędziów ochotników, złożonemu z nauczycieli, pracowników branży kosmicznej i entuzjastów lotów kosmicznych. W ten sposób zawężono grupę propozycji do 155.

Ostatecznie do finału dostało się 9 propozycji nazw. Finałowe nazwy, które ogłosiła NASA to: Endurance, Tenacity, Promise, Perseverance, Vision, Clarity, Ingenuity, Fortitude, Courage.

Publiczne głosowanie otwarto 21 stycznia i potrwa do 28 stycznia 2020 r. do godz. 12 polskiego czasu. Głosować może każdy, również osoby mieszkające poza Stanami Zjednoczonymi za pośrednictwem strony: https://go.nasa.gov/name2020.

Wyniki głosowania będą pomocne w ostatecznym wyborze nazwy przez NASA. W dyskusji nad tym wyborem wezmą udział uczniowie, którzy zaproponowali finałowe nazwy oraz przedstawiciele NASA, w tym np. astronautka Jessica Watkins, osoba sterująca łazikami marsjańskimi (Nick Wiltsie), czy Clara Ma, która będąc uczennicą w 2009 r. zaproponowała nazwę dla łazika Curiosity. Ostateczny wybór NASA zostanie ogłoszony na początku marca.

Łazik marsjański, dla którego wybierana jest nazwa, będzie poszukiwał potencjalnych oznak przeszłego życia mikrobiologicznego na Marsie, badał klimat i geologię planety, a także zbierze próbki, która mają być dostarczone z powrotem na Ziemię. Start misji planowany jest na lipiec lub sierpień 2020 r. Łazik wyląduje w kraterze Jezero w dniu 18 lutego 2021 r.

Jak na razie NASA otrzymała około 250 tysięcy głosów, w tym 1500 z Polski. (PAP)

cza/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstał model zanieczyszczenia oceanów plastikiem

  • Fot. Adobe Stock

    SI może pomagać osobom samotnym

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera