Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
09.01.2020 aktualizacja 09.01.2020

Gdańsk/ W piątek „Noc Biologów” na Uniwersytecie Gdańskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W najbliższy piątek na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się „Noc Biologów”. W organizację wydarzenia zaangażowało się 250 studentów, doktorantów i wykładowców, którzy przygotowali ponad 100 imprez. Będzie można m.in. nakarmić mięsożerne rośliny czy nauczyć się szwów chirurgicznych.

9. edycja „Nocy Biologów” na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się w najbliższy piątek, 10 stycznia w godzinach od 15.00 do 20.00.

„Głównym założeniem +Nocy Biologów+ jest chęć ukazania w sposób popularyzatorski, jak szeroką dziedziną nauki jest biologia. Impreza jest skierowana do różnych grup wiekowych – dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenie odbywa się w ramach idei +uniwersytetu otwartego+, czyli kierowania naszej oferty i współpracy poza uczelnię - do społeczności lokalnej, uczniów, nauczycieli” - powiedziała PAP rzecznik prasowa Uniwersytetu Gdańskiego dr Beata Czechowska-Derkacz.

W organizację wydarzenia zaangażowało się 250 biologów i biotechnologów, którzy przygotowali dla uczestników ponad 100 różnego rodzaju imprez - wykładów otwartych, warsztatów, prezentacji, wystaw. Będzie można wziąć udział w wycieczkach, pokazie filmów, grach edukacyjnych oraz konkursach.

Studenci, doktoranci i wykładowcy uczelniani będą opowiadać o swoich badaniach i pasjach. Odkryją przed swoimi gośćmi tajemnice laboratoriów i hodowli. Postarają się wyjaśniać to, co na co dzień jest zagadką.

Wydarzenia zostaną zorganizowane na Wydziale Biologii UG, mieszczącym się przy ul. Wita Stwosza w Gdańsku Oliwie oraz na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Abrahama. Ponadto swoich mieszkańców w nocnej odsłonie zaprezentują Gdański Ogród Zoologiczny i Akwarium Gdyńskie.

"Wiele eventów będzie związanych z ekologią. Ich celem jest zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób powinniśmy zachowywać się względem naszej ziemi i przyrody, aby ratować świat" - poinformowała dr Czechowska-Derkacz.

Na stoisku SKN Explantatus będzie można przyjrzeć się kolekcji roślin hodowanych w warunkach in vitro. "Zaprezentujemy również zagrożone gatunki zwierząt i roślin, jakie wyginęły oraz te, którym grozi wyginięcie. Wskażemy, jakie będzie miało to konsekwencje” - dodała dr Czechowska-Derkacz.

W ramach przedsięwzięcia dr Wojciech Glac w czasie wykładu pt. "Anatomia strachu" opowie, co dzieje się w mózgu człowieka, kiedy się boimy, jakie jest neuronalne podłoże lęku i dlaczego strach ma wielkie oczy.

W czasie prezentacji "Człowiek na talerzu" przedstawione zostaną wybrane gatunki pasożytów związanych z człowiekiem, a także pasożyty, którymi można zarazić się w sposób przypadkowy. Będzie można samodzielne wykonać preparat mikroskopowy i prowadzić obserwacje mikroskopowe pasożytów.

Podczas zwiedzania kolekcji roślin mięsożernych niektóre z nich będzie można nakarmić. Uczestnicy poznają dzięki temu sposoby wabienia, chwytania i trawienia ofiar przez rośliny mięsożerne, a także metody ich uprawy w warunkach domowych.

"Sporo wydarzeń będzie dotyczyło również DNA. Uczestnicy będą mogli nauczyć się m. in jak rozpoznać nowotwór w badaniu mikroskopowym oraz wziąć udział w grze kryminalistycznej, podczas której będą mogli sprawdzić się w roli detektywa. Ich zadaniem będzie znalezienie +mordercy+ ukrywającego się na wydziale przy zastosowaniu technik biologii molekularnej wykorzystywanych przez policję" - mówiła dr Czechowska-Derkacz.

Odbędą się również warsztaty z szycia chirurgicznego, podczas których uczestnicy nauczą się podstawowych rodzajów szwów.

Udział w "Nocy Biologów" jest bezpłatny. Przy niektórych wydarzeniach wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Szczegółowy program znajduje się na stronie http://www.nocbiologow.pl/noc/index.php.

Idea „Nocy Biologów” narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł wsparła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, powierzając Wydziałowi Biologii UAM koordynację pierwszej „Nocy Biologów”, która odbyła się w styczniu 2012 roku. W tym roku odbędzie się ona w 35 placówkach na terenie całego kraju. Poświęcona będzie globalnym zmianom środowiska. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Machińska

anm/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022