Dla nastolatków istotny jest subiektywny status społeczny rodziny

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

To, w jaki sposób nastolatkowie postrzegają pozycję społeczną swojej rodziny, ma większe znaczenie dla ich zdrowia psychicznego i osiągnięć życiowych, niż rzeczywiste zarobki, wykształcenie czy prestiż zawodowy rodziców – czytamy w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy z Kolegium Królewskiego w Londynie (W. Brytania) oraz kilku amerykańskich uczelni wykazali, że subiektywny status społeczny rodziny jest dla nastolatków ważniejszy, niż obiektywna pozycja, jaką zajmuje ona w społeczeństwie.

Młodzi ludzie, którzy uważają swoją rodzinę za bardziej "prestiżową", mają mniej problemów w okresie dorastania i lepiej radzą sobie w życiu: są dobrze wykształceni, pracują i cieszą się świetnym zdrowiem psychicznym.

W ramach badania śledzono losy ponad dwóch tysięcy bliźniąt, urodzonych w latach 1994-95 na terenie Anglii lub Walii. Pytano je o ocenę statusu społecznego rodziny oraz sprawdzano, jak im się wiedzie w życiu.

Pomimo identycznego dostępu do zasobów finansowych, opieki zdrowotnej czy edukacji, tym z rodzeństwa, którzy wyżej oceniali pozycję społeczną rodziny, wiodło się lepiej.

Obiektywne czynniki świadczące o zamożności i statusie społecznym rodziny pozwalały jedynie sądzić o kondycji fizycznej i funkcjonowaniu poznawczym badanych.

Sukces życiowy był związany z czynnikami subiektywnymi.

"Dostęp dziecka do zasobów finansowych jest jednym z najbardziej wiarygodnych wskaźników zdrowia i szans życiowych. Jednak wyniki naszego badania pokazują, że to, w jaki sposób młodzi ludzie umiejscawiają rodzinę w hierarchii społecznej, także ma znaczenie. Postrzegany przez nich status społeczny bywa równie dobrym, a nawet lepszym wskaźnikiem powodzenia życiowego w odniesieniu do zdrowia psychicznego i osiągnięć społecznych" – podsumowuje prof. Candice Odgers z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (USA).

O badaniu można przeczytać pod adresem. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Media: powrót tajkonautów ze stacji kosmicznej opóźniony przez pogodę

  • Fot. Adobe Stock

    Palenie, picie i brak ruchu szkodzą już w młodym wieku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera