
Z prowincji Shanxi w północnych Chinach wystrzelono w piątek satelitę, opracowanego w ramach współpracy chińsko-brazylijskiej, który ma między innymi pomóc monitorować lasy amazońskie i zmiany środowiska w Brazylii – podała państwowa agencja prasowa Xinhua.
Jest to szósty satelita opracowany w ramach chińsko-brazylijskiego programu rozwoju satelitów do obserwacji zasobów ziemskich (CBERS). Są one zaprojektowane do obserwacji Ziemi z orbity w celach cywilnych.
Według Xinhua satelita, określany jako CBERS-4A, pomoże brazylijskiemu rządowi monitorować lasy deszczowe Amazonii i zmiany środowiska naturalnego w kraju.
CBERS-4A został opracowany wspólnie przez brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) i Chińską Akademię Technologii Kosmicznej (CAST). Wystrzelono go na rakiecie Długi Marsz-4B (Chang Zheng 4B).
Wcześniej rakiety tego typu wyniosły na orbitę osiem innych satelitów, w tym mikrosatelitę teledetekcyjnego podarowanego Etiopii – przekazała Xinhua.
Eksperci cytowani w listopadzie przez chińskie media oceniali program CBERS jako wzór dla współpracy między krajami BRICS. Poza Chinami i Brazylią do grupy tej należą: Rosja, Indie i Republika Południowej Afryki.
Kraje BRICS dyskutują na temat ramowego porozumienia w sprawie utworzenia konstelacji satelitów teledetekcyjnych i wymieniania się zbieranymi przez nie danymi. Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) informowała w 2018 roku, że każdy z krajów miałby wysłać w ramach konstelacji jednego lub dwa satelity.
Satelity CBERS miałyby być włączone w ten program – podała agencja Reutera, przypominając, że spośród krajów BRICS tylko RPA nie ma obecnie własnych satelitów.
Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)
anb/ kar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.