
"Archiwum Groźnych Historii" – to tytuł zbioru opowiadań kryminalnych, nagrodzonych w konkursie Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zorganizowany był on w 100-lecie tej uczelni. W poniedziałek zaprezentowano wydaną właśnie publikację.
W konkursie "Kryminał na 100-lecie AGH" wzięło udział ponad 250 osób. 12 zwycięskich opowiadań znalazło miejsce w książce "Archiwum Groźnych Historii".
W każdym utworze znalazły się odniesienia do AGH. Pojawiają się w nich m.in. wątki badań naukowców, nowych technologii, kół naukowych, Miasteczka Studenckiego czy uczelnianego sportu. Autorzy sięgnęli też do 100-letniej historii uczelni – bohaterem jednego z opowiadań jest m.in. Walery Goetel, rektor w latach 1939 –1951. Akcja przenosi się także do początków istnienia Akademii Górniczej. Kryminalne intrygi rozgrywają się również w laboratorium wysokich napięć czy w komorze bezechowej.
Prace oceniło jury, w skład którego weszli przedstawiciele AGH oraz autorzy kryminałów, m.in. Marcin Wroński.
PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej
bko/ ekr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.