Badanie: paracetamol może mieć związek z autyzmem i ADHD

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Obecność we krwi pępowinowej substancji wskazujących, że matka przyjmowała acetaminofen (paracetamol), wydaje się mieć związek z ryzykiem ADHD oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu u dziecka - wynika z badań naukowców Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health (USA).

O wynikach badań poinformowało pismo "JAMA Psychiatry”.

Acetaminofen to najczęściej używany przez kobiety w ciąży lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Podaje się go także małym dzieciom. Ponad 65 proc. kobiet w USA i około 50 proc. w Europie stosowało acetaminofen w czasie ciąży.

Już wcześniejsze badania prowadzone na zwierzętach i ludziach wykazały jednak związek pomiędzy przedurodzeniową (prenatalną) oraz okołourodzeniową ekspozycją na paracetamol a zwiększonym ryzykiem wystąpienia w dzieciństwie niekorzystnych zdarzeń, w tym astmy, niezstąpienia jąder (wnętrostwa) oraz zaburzeń rozwoju układu nerwowego, w tym deficytu uwagi/nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu (ASD). Acetaminofen przenika przez barierę łożyskową do krwi płodu i utrzymuje się tam przez długi czas.

W najnowszych badaniach naukowcy z Johns Hopkins University Bloomberg School of Public Health przeanalizowali dane dotyczące 996 matek oraz ich dzieci objętych badaniem Boston Birth Cohort. Analiza ujawniła związek pomiędzy osoczowymi markerami płodowej ekspozycji na acetaminofen a zwiększonym ryzykiem wystąpienia u dzieci ADHD oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu. Widoczny był związek pomiędzy poziomem biomarkerów a częstością występowania ASD/ADHD.

Zdaniem autorów konieczne są dalsze badania prawdopodobnej zależności pomiędzy acetaminofenem a zaburzeniami takimi jak ADHD i ASD.

Więcej informacji tutaj.  (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera