Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
03.11.2019 aktualizacja 04.11.2019

Napoje gazowane zwiększają u kobiet ryzyko osteoporozy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kobiety po menopauzie powinny ograniczyć spożycie napojów gazowych. Badania specjalistów amerykańskich sugerują, że napoje te mogą zwiększać ryzyko osteoporozy i złamań kości. Pisze o tym pismo „Menopause”.

Nie trzeba całkowicie rezygnować z napojów gazowanych, jednak można wypijać tylko niewielkie ich ilości. Kobiety w okolicach siedemdziesiątego roku życia, wypijające co najmniej dwie standardowe puszki tych napojów dziennie, są już zdecydowanie bardziej narażone na zrzeszotnienie kości i podatne na złamania.

Wskazują na to badania danych dotyczących ponad 70 tys. kobiet będących średnio w wieku 69 lat, jakie wraz ze swym zespołem przeprowadził dr Pedro Kremer z University of California w San Diego. Połowa z kobiet była obserwowana przez 12 lat, w tym czasie u prawie 2,6 tys. kobiet doszło do różnego typu złamań kości.

Z analiz wynika, że jedynie sporadyczne sięganie po napoje gazowane nie wpływa na ryzyko osteoporozy. Jednak starsze wiekiem kobiety wypijające tygodniowo 12-14 puszek tych napojów, wykazywały o 26 proc. większe zagrożenie tą chorobą. W przypadku kobiet, które jeszcze częściej je spożywały, wypijając ponad 14 puszek tygodniowo, ryzyko osteoporozy wzrastało o 32 proc.

Dr Kremer podkreśla, że napoje gazowane wypijane w zbyt dużych ilościach są niezależnym czynnikiem ryzyka osteoporozy, oprócz złej diety (ubogiej w produkty mleczne) oraz zbyt małej aktywności fizycznej. Może ona występować nawet wtedy, gdy zażywane są leki zwiększające gęstość kość. Oznacza to, że nie należy lekceważyć żadnego czynnika zwiększającego zagrożenie tą chorobą.

„Ważne jest, żeby unikać wszelkich zachowań zwiększających ryzyko osteoporozy i złamań kości, takich jak mało aktywny tryb życia, palenie tytoniu oraz niewłaściwa dieta” – przekonuje dr Kremer.

W Polsce choroba ta, nazywana „cichym złodziejem kości”, występuje u ok. 3 mln osób, tzn. u tylu osób doszło już do złamania kości, np. przedramienia, nadgarstka, kręgów kręgosłupa lub szyjki kości udowej. Jak twierdzi reumatolog z Warszawy dr Maria Rell-Bakalarska można podejrzewać, że rozwija się ona u znacznie większe grupy 8 mln Polek i Polaków.

Według ekspertów, złamanie kości świadczy już o zaawansowanej osteoporozie i jest ostatnim sygnałem, by podjąć leczenie. Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów dr hab. Maciej Krawczyk uważa, że wcześniej może się ono objawiać bólami kostnymi, np. w okolicy kręgosłupa, nadgarstka, stopy lub biodra. Wtedy warto wykonać badanie densytometryczne gęstości kości (kręgosłupa i biodra). (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024