Nauka dla Społeczeństwa

05.06.2023
PL EN
26.10.2019 aktualizacja 28.10.2019

Kielce/ UJK z nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarek i Położnych uroczycie otwarto w piątek na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach (UJK). Pozwoli ono studentom kształcić się w warunkach odwzorowujących realne szpitalne sytuacje.

Jak przypomniał rektor UJK prof. Jacek Semaniak, na Wydziale Lekarskim od 2005 r. w rozbudowę infrastruktury i wyposażenie pracowni zainwestowano ok. 120 mln zł. "Od początku mieliśmy świadomość tego, że niezależnie, o jakim obszarze kształcenia związanego z naukami o zdrowiu, medycznymi czy o kulturze fizycznej mówimy, to wszystko to musi być obudowane najnowocześniejszymi rozwiązaniami, które są w tej chwili dostępne na świecie" - podkreślił.

Prodziekan ds. ogólnych Wydziału Lekarskiego prof. Dorota Kozieł oceniła, że budowa Centrum Symulacji Medycznej na uczelni, to "milowy krok" do dydaktyki na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. "Dzięki funkcjonalności symulatorów, instruktor może: stawiać przed studentami prawdziwe wzywania, które sprawdzają jego umiejętności, wiedzę, krytyczne myślenie, symulować różne zdarzenia (…) Ogromne znaczenie ma też efekt psychologiczny, bo student poddawany zostaje realnej sytuacji, w której ten sztuczny człowiek naprawdę oddycha, łzawi, poci się, mruga oczami, rozmawia, reaguje na działania leków" - opisywała.

W wyremontowanym starszym budynku wydziału powstały sale m.in. umiejętności technicznych, podstawowych i zawansowanych zabiegów resuscytacyjnych, pomieszczenia ze sterownią symulacji. Są też tzw. sale wysokiej wierności dla opieki pielęgniarskiej i porodowa, pomieszczenia dla egzaminów klinicznych, serwerownia.

Sale zostały wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny: wysokiej klasy symulatory dorosłego, dziecka, noworodka, fantomy - wcześniaka, położniczy, ginekologiczny, porodowy, zabiegowe. Są też łóżka porodowe, inkubatory, wózki reanimacyjne, respirator, aparaty do EKG i KTG oraz system audio-video.

Studenci podczas zajęć i wykonywania powierzonych im zadań, są zdalnie monitorowani przez swoich nauczycieli.

Kolejne etapy realizacji projektu – część z nich jest już realizowana - to m. in. szkolenia dla kadry dydaktycznej i przygotowanie praktyczne scenariuszy symulacji. Projekt obejmuje także tzw. program standaryzowanych pacjentów, który zakłada zatrudnienie osób przygotowanych do odgrywania roli pacjentów na potrzeby uczelnianych zajęć i egzaminów. Takie osoby będą brały udział w zajęciach z przedmiotów: wywiad i badanie fizykalne, pielęgniarstwo pediatryczne (gdzie będą odgrywały role rodziców dzieci), pielęgniarstwo psychiatryczne.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej dla Pielęgniarek i Położnych powstało w ramach projektu "SIMED - symulacja w kształceniu pielęgniarek i położnych – program rozwojowy UJK w Kielcach" w ramach Programu Operacyjnego "Wiedza Edukacja Rozwój" na lata 2014-2020. Koszt realizacji przedsięwzięcia (tzw. wydatki kwalifikowalne) to ok 4,2 mln zł, z czego ok. 85 proc. stanowią fundusze Unii Europejskiej.

Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu funkcjonuje na kieleckiej uczelni od 2005 r. Kształci studentów kierunku lekarskiego (od października 2015 r.), pielęgniarstwa, położnictwa, fizjoterapii, ratownictwa medycznego, zdrowia publicznego, kosmetologii, dietetyki, wychowania fizycznego. Na wydziale w przyszłości powstanie centrum symulacji medycznych dla kierunku lekarskiego.

Od 1 listopada wydział będzie funkcjonował pod nazwą Collegium Medicum UJK. 

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Bańcer

ban/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023