Uczelnie i instytucje

W Krakowie trwa posiedzenie plenarne Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas Plenarnego Posiedzenia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w Krakowie.  PAP/Jacek Bednarczyk 22.10.2019
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin (C) podczas Plenarnego Posiedzenia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych w Krakowie. PAP/Jacek Bednarczyk 22.10.2019

Otwarty dostęp do publikacji i danych, konkursy dla uczonych i podział pieniędzy na badania to tematy trwającego w Krakowie posiedzenia Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. "To bardzo ważne wydarzenie dla polskiej nauki, gościmy elitę naukowców z Europy” – powiedział Jarosław Gowin.

Plenarne posiedzenie Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) potrwa do środy. Gospodarzami wydarzenia są Uniwersytet Jagielloński w Krakowie i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Miejscem obrad jest Collegium Maius UJ.

"To bardzo ważne wydarzenie dla polskiej nauki; gościmy elitę naukowców z całej Europy, a European Research Council (ERC) jest najbardziej prestiżową instytucją, wyznaczającą dzisiaj standardy nauki na najwyższym światowym poziomie" – powiedział we wtorek na briefingu prasowym wicepremier, min. nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Fakt obradowania Rady w Krakowie uznał on za wyraz dużego zainteresowania tym, co dzieje się w świecie polskiej nauki. "Z całą pewnością będzie to też impulsem do szybkiego podnoszenia poziomu badań naukowych w Polsce" – powiedział wicepremier.

Podkreślił też, że "logika doskonałości naukowej, uprawianej na poziomie międzynarodowym - to logika, którą kierowaliśmy się, tworząc Konstytucję dla nauki". Dodał, że we wtorek w Krakowie spotykają się również współtwórcy tej ustawy.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych liczy 22 członków. W spotkaniu w Krakowie uczestniczy też ok. 20 pracowników biura Rady, zajmujących się m.in. grantami. Rada wspiera twórcze projekty badawcze. Budżet, jakim dysponuje w ramach programu Horyzont 2020, wynosi ok. 12,8 mld euro.

Tematem dyskusji w Krakowie są plany Rady na przyszłość, m.in. temat otwartego dostępu do publikacji i danych naukowych, konkursy dla uczonych i podział pieniędzy na badania.

Gowin zapowiedział, że podczas spotkania z naukowcami będzie mówił m.in. o tym, jak podnosić poziom badań naukowych w Polsce.

Zwrócił też uwagę, że w przyszłym tygodniu zostanie rozstrzygnięty konkurs na uczelnie badawcze, czyli - jak zaznaczył - te "najbardziej elitarne". Minister podkreślił, że wnioski przygotowane przez 20 czołowych polskich uczelni zostały ocenione przez 15-osobowy zespół ekspertów, wyłącznie z zagranicy – tak, aby nie doszło do konfliktu interesów. "Chcę zapowiedzieć, że rekomendacje tego zespołu potraktuję jako rozstrzygające. Uważam, że w tym konkursie nie powinno być jakiegokolwiek wpływu czynnika politycznego, powinny się liczyć wyłącznie racje naukowe" – podkreślił Gowin. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Polska Komisja Akredytacyjna do 13 czerwca zakończy ocenę nowych kierunków lekarskich

  • Szczecin, 26.02.2021. Uniwersytet Szczeciński - budynek Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Dziewięć nowych kierunków na Uniwersytecie Szczecińskim; rozpoczęła się rekrutacja

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera