Uczelnie i instytucje

Gowin: za obszar nauki, innowacji, technologii odpowiadać będzie Porozumienie

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Wojtek Jargiło  06.09.2019
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Wojtek Jargiło 06.09.2019

W nowej kadencji programowo za obszar nauki, innowacji i nowych technologii będzie odpowiadało Porozumienie - zapowiedział szef tej partii, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Zapewnił, że chce, by uczelnie były odgradzane "murem ogniowym" od nacisków politycznych.

Jarosław Gowin pytany w czwartek w programie Tłit WP.pl czy po wyborach zachowa stanowisko wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego, powiedział: "programowo za obszar nauki, innowacji i nowych technologii będzie odpowiadało Porozumienie".

"Chcielibyśmy mieć większy niż do tej pory wpływ formalny na to, na co wpływaliśmy nieformalnie. Program Energia+, program energetyki prosumenckiej, (...) jest dużym sukcesem. Naszym zdaniem powinno to naleźć pewien wyraz formalny. Ze strony pana prezesa Kaczyńskiego czy pana premiera Morawieckiego taki punkt widzenia spotkał się z aprobatą" - dodał Jarosław Gowin.

Gowin proszony był też o komentarz w sprawie wpisu europosła PiS Patryka Jakiego. Zastanawiając się na swoim facebookowym profilu, dlaczego mimo obiektywnych sukcesów dalej większość osób wybiera partie opozycyjne (a nie Zjednoczoną Prawicę), a wzmocniona lewica wraca do Sejmu, Jaki ocenił, że jednym z powodów jest to, że "świat wartości społeczeństwa w większości kształtują media liberalno-lewicowe oraz lewicowe uniwersytety". "I smutną puentą tego procesu było oświadczenie rektorów polskich uczelni, że trzeba karać za krytykę ideologii LGBT" - napisał.

Wicepremier Jarosław Gowin pytany, czy to nie jest przytyk do jego działań jako ministra nauki, powiedział: "Niech każdy reformuje państwo tymi instrumentami, które uważa za najwłaściwsze. Ja za właściwsze uważam skalpel chirurgiczny, a nie maczugę".

Dodał, że nie odnajduje się w retoryce dzielenia uczelni na "lewicowe" czy "prawicowe". Wyjaśnił, że każda uczelnia jest "pluralistyczną wspólnotą". Nawet więc, jeśli któraś uczelnia jest "bardziej lewicowa" - mówił Gowin - są na niej również uczeni i studenci o poglądach konserwatywnych. I vice versa. "Oni muszą mieć prawo do swoich poglądów" - powiedział.

"Moja rola w tej koalicji polega m.in. na tym, żeby dać uczelniom 100-procentową gwarancję autonomii" - zapewnił.

Przypomniał, że kiedy został szefem resortu nauki, zapewniał: "odgrodzę uczelnie murem ogniowym od polityki i nacisków politycznych". I dodał: "I tak pozostanie".

"Uczelnie są i będą autonomiczne" - zapewnił.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Koszalin/ Trzy oferty w przetargu na budowę Centrum Wiedzy Cognitarium

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ W największym szpitalu w regionie powstało Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera