Środek stosowany w leczeniu bolesnego pęcherza toksyczny dla oka

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polisiarczan pentozanu sodu, stosowany u pacjentów cierpiących na zespół bolesnego pęcherza moczowego, może prowadzić do uszkodzeń siatkówki - poinformowali naukowcy podczas 123. dorocznego zjazdu Amerykańskiej Akademii Okulistyki (AAO), który odbywał się w dn. 12-15 października br. w San Francisco.

W późnym stadium zmiany w siatkówce oka powstałe w wyniku stosowania leku mogą dawać objawy zbliżone do suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej i prowadzić do utraty wzroku.

Naukowcy z konsorcjum badawczego Kaiser Permanente w Karolinie Północnej przeprowadzili badania wśród 140 pacjentów ze śródmiąższowym zapaleniem pęcherza, którzy w ciągu 15 lat przyjęli średnio 5 tys. tabletek zawierających polisiarczan pentozanu sodu. 91 osób z tej grupy wyraziło zgodę na badania oka. U 22 pacjentów widoczne były wyraźne oznaki toksycznego działania leku na siatkówkę. Stopień toksyczności wzrastał wraz z wielkością przyjmowanej dawki leku.

Naukowcy sugerują, że pacjenci, u których nie wystąpiły oznaki toksycznego wpływu leku na siatkówkę oka, powinni być poddawani kontrolnym badaniom okulistycznym raz w roku, a osoby, u których doszło do uszkodzeń, powinny skonsultować się z urologiem w celu omówienia ewentualnego odstawienia leku. Przy wczesnym wykryciu zmian w siatkówce, zaprzestanie stosowania polisiarczanu pentozanu sodu może sprawić, że zmiany te nie będą postępować.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera