Kto wolno chodzi, szybciej się starzeje

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Powolne chodzenie po 40. roku życia może być objawem szybszego starzenia się – informuje pismo „JAMA Network Open”.

Szybkość chodu często wykorzystywana jest przez lekarzy do oceny ogólnego stanu zdrowia, zwłaszcza w wieku powyżej 65 lat. Stanowi bowiem dobry wskaźnik siły mięśni, funkcji płuc, równowagi, stanu kręgosłupa i wzroku.

Międzynarodowy zespół wykorzystał prosty test prędkości chodu by mierzyć proces starzenia. Badanie dotyczyło tysiąca osób urodzonych w latach 70. XX wieku w Nowej Zelandii. W dzieciństwie co kilka lat przeprowadzano u nich testy zdolności poznawczych. Później, w średnim wieku - powyżej 45 lat, uczestników poddano także badaniu fizykalnemu, testom funkcjonowania mózgu i skanowaniu mózgu.

„Badanie wykazało, że powolny chód zwiastuje problemy na wiele lat przed starością” - powiedział główny autor, prof. Terrie E. Moffitt, z King`s College London i Duke University w USA.

Już w wieku 45 lat istniała duża zmienność prędkości marszu, przy czym najszybszy pieszy poruszał się z maksymalną prędkością ponad 2 m/s. Ogólnie rzecz biorąc, wolniejsi spacerowicze wykazywali oznaki przyspieszonego starzenia się, a ich płuca, zęby i układ odpornościowy były w gorszym stanie niż u tych, którzy chodzili szybciej.

Jak się okazało, szybciej starzeją się nie tylko ciała wolniejszych spacerowiczów. Mają również mniejsze mózgi, a ich twarze wyglądają na starsze.

Naukowcy odkryli, że są w stanie przewidzieć prędkość chodzenia 45-latków, korzystając z wyników testów dotyczących inteligencji, języka i umiejętności motorycznych z okresu, gdy mieli trzy lata. Dzieci, które wyrosły na najwolniej chodzących 45-latków (średnia prędkość chodu 1,2 m/s), miały średnio IQ o 12 punktów niższe niż te, które były najszybszymi piechurami (1,75 m/s) 40 lat później.

Mniejsze prędkości chodzenia w starszym wieku są również związane z wyższym ryzykiem demencji.

Zdaniem autorów różnice dotyczące zdrowia i ilorazu inteligencji mogą wynikać z wybranego stylu życia lub być odzwierciedleniem lepszego stanu zdrowia niektórych osób na początku życia. Sugerują jednak, że już w dzieciństwie istnieją oznaki tego, kto będzie zdrowszy w późniejszym życiu.

Być może pomiar prędkości chodzenia w młodszym wieku znajdzie zastosowanie w testowaniu metod leczenia spowalniających starzenie się człowieka. Taki wczesny wskaźnik zdrowia mózgu i ciała pozwoliłby ludziom wprowadzać zmiany w stylu życia, gdy są jeszcze młodzi i zdrowi. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nietypowa planeta okrąża dwie gwiazdy na prostopadłej orbicie

  • Fot. Adobe Stock

    Chiny/ Inżynier misji Chang'e 8: z Rosjanami rozważamy umieszczenie reaktora jądrowego na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera