Plastikowe butelki z Chin zaśmiecają Atlantyk

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Większość plastikowych butelek na południowym Atlantyku pochodzi z Azji, głównie z Chin. Liczba azjatyckich śmieci sukcesywnie rośnie w ciągu minionych dekad - wynika z badania opisanego na łamach pisma „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Naukowcy z University of Cape Town opisali badanie, w którym sprawdzili źródło plastikowych butelek i innych pojemników w rejonie południowej części Oceanu Atlantyckiego.

Badacze przyjrzeli się śmieciom wyrzuconym na wybrzeża niezamieszkanej wyspy Inaccessible, leżącej mniej więcej w połowie drogi między Afryką i Ameryką Południową. Zbadali ponad 3,5 tys. odpadów w roku 2009 i ponad 8 tys. w 2018. Wyniki odnieśli do podobnej analizy z 1980 roku.

Najpowszechniej występującym odpadem były plastikowe butelki wykonane z poli(tereftalanu etylenu) - PET. Ich liczba rosła z czasem - od 1980 r., a rocznie zwiększała się średnio o 14,7 proc. Najstarszym śmieciem był pojemnik wyprodukowany w 1971 roku, ale większość odpadów miała nie więcej niż 2 lata.

W 1980 roku dwie trzecie plastikowych butelek wyrzuconych na brzegi wyspy Inaccessible pochodziło z Południowej Ameryki. W 2009 roku liczbą dorównywały im już butelki pochodzące z Azji. Tymczasem w roku 2018 - azjatyckie, głównie chińskie butelki stanowiły 75 proc. wszystkich.

Daty produkcji sugerują, że głównym źródłem butelek zanieczyszczających południowy Atlantyk są statki handlowe.

Więcej informacji na TEJ stronie. (PAP)

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: lockdown mógł przyspieszyć starzenie się mózgu nastolatków, szczególnie dziewcząt

  • Fot. Adobe Stock

    Nowe narzędzie sprawdzi, ile mikroplastiku wypijasz każdego dnia

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera