Uczelnie i instytucje

30 mln zł na praktyczne wykorzystanie wyników badań podstawowych

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Łącznie 30 mln zł czeka na jednostki naukowe i przedsiębiorców w czwartej edycji konkursu Tango. Jego celem jest wzrost stopnia komercjalizacji technologii bazujących na wynikach badań podstawowych - poinformowało PAP Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Konkurs Tango to wspólna inicjatywa Narodowego Centrum Nauki (NCN) i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nabór do czwartej edycji konkursu rozpocznie się 29 listopada br. i potrwa do 30 czerwca 2020 roku. Głównym celem konkursu jest wzrost stopnia komercjalizacji technologii bazujących na wynikach badań podstawowych.

"Liczę, że projekty realizowane w kolejnej edycji Tango staną się początkiem dobrej współpracy jednostek naukowych i polskich firm" – powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin cytowany w komunikacie NCBR. Dodał, że w jego ocenie współpraca nauki z biznesem to konieczność, ale by się rozwijała muszą być zapewnione odpowiednie warunki.

"Nawiązując do nazwy ogłaszanego dziś konkursu, do tej współpracy nie wystarczy dwojga – poza biznesem i nauką ważną rolę do odegrania ma administracja. Właśnie dlatego zamiast mówić, co należałoby zrobić, po prostu to robimy: Konstytucja dla Nauki, ulgi na B+R dla przedsiębiorców i zmodyfikowane – tak jak Tango – programy wsparcia realizowane przez NCBR są tego najlepszym dowodem" - podkreślił szef resortu nauki.

Dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki dodał, że w tej edycji konkursu nastąpiła zmiana jego warunków - do udziału w nim dopuszczono przedsiębiorców, którzy mogą zgłaszać się w konsorcjach z jednostkami naukowymi.

"To kolejna przestrzeń do kooperacji nauki i biznesu – właśnie na korzystaniu z potencjału przedstawicieli tych dwóch środowisk najbardziej zależy Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju. Transfer wiedzy z nauki do biznesu przekłada się na wzrost innowacyjności całej gospodarki" - zaznaczył dyrektor NCBR.

W konkursie Tango można aplikować w ramach trzech różnych ścieżek, w zależności od stopnia zaawansowania badań. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie NCBR: www.ncbr.gov.pl. (PAP)

szz/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Adobe Stock

    Opakowanie, etykieta lub koncepcja graficzna: do 30 kwietnia można je zgłaszać w studenckim konkursie

  • Adobe Stock, Orzech kokosowy

    KoKoS: ostatnie dni na zgłoszenia konstrukcji studenckich

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera