Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zainaugurował nowy rok akademicki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zainaugurował w poniedziałek nowy rok akademicki. Naukę rozpoczyna ok. 10 tys. studentów, w tym ponad 3,6 tys. na pierwszym roku.

W związku z wejściem w życie tzw. Konstytucji dla nauki, czyli ustawy reformującej szkolnictwo wyższe, polskie uczelnie przyjęły nowe statuty. Ich efektem są zmiany w strukturze uczelni.

W Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach zmiany te obejmują m.in. utworzenie szkoły studiów I i II stopnia, wraz ze skonsolidowaniem prowadzenia oraz organizowania studiów licencjackich i magisterskich w jednej jednostce. To oznacza, że nie będzie już wydziałów, których wcześniej było pięć. Utworzono też szkołę doktorską, odpowiedzialną za wdrożenie nowego modelu kształcenia doktorantów oraz kolegia, które będą odpowiedzialne za prowadzenie oraz organizowanie studiów podyplomowych, kursów i szkoleń. Wydział Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku przekształcono w filię, której powierzono zarówno zadania związane z kształceniem studentów, umożliwiono też tej jednostce prowadzenie oraz organizowanie studiów podyplomowych, kursów i szkoleń.

Dyplomy ukończenia studiów od 1 października 2019 r. będą teraz wydawane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach – bez wskazywania jakichkolwiek jednostek wewnętrznych. Zmiany te nie mają wpływu na programy i organizację studiów, w tym zaliczeń, egzaminów i obron prac dyplomowych. Nie zmienia się też struktura katedr – będą one działać w ramach kolegiów, które zastąpią wydziały naukowo dydaktyczne w Katowicach.

"Wprowadzamy w życie odpowiadającą zmieniającemu się otoczeniu strukturę macierzową – za dydaktykę będzie odpowiadać w skali całego Uniwersytetu szkoła studiów I i II stopnia. Ta struktura pozioma ma standaryzować obsługę procesów dydaktycznych oraz dostosowywać ofertę kształcenia do potrzeb rynku, ograniczając konkurencję wewnętrzną. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że także w układzie poziomym utworzyliśmy dwudyscyplinową szkołę doktorską, która ma nie tylko kształcić doktorów, ale także intensyfikować aktywność naukową młodych badaczy" - powiedział rektor uczelni dr hab. Robert Tomanek.

Nowe kierunki w ofercie Uniwersytetu Ekonomicznego to: bezpieczeństwo wewnętrzne - kierunek praktyczny, studia niestacjonarne I stopnia, rachunkowość i podatki - kierunek praktyczny, studia niestacjonarne I stopnia, E-commerce - bezpłatny kierunek ogólnoakademicki w j. angielskim, studia stacjonarne II stopnia.

Podczas uroczystości rektor wręczył dyplomy uznania dyrektorom pięciu partnerskich szkół średnich, z których pochodzą najlepsi kandydaci na studia w UE w Katowicach Katowice. Są to: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Technikum Ekonomiczne nr 1 w Sosnowcu, Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, II LO im. Marii Konopnickiej w Katowicach, Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera w Żorach, Zespół Szkół Ekonomiczno Usługowych w Rybniku.

Wręczono także listy gratulacyjne i nagrodami 3 studentom i 1 absolwentowi. Są nimi: Damian Podgórski, Karolina Bandura, Justyna Najda, Marcin Szewczyk. Wyróżnienia otrzymali za zdobycie 1. miejsca w krajowym etapie Global Management Challenge, największej na świecie symulacji biznesowej i rozbudowanej grze strategicznej opartej o grywalizację oraz reprezentowanie Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach na arenie międzynarodowej podczas światowego finału 39. edycji GMC. List otrzymał także student Franciszek Olejnik za działalność społeczną i godne reprezentowanie uczelni oraz wygraną w klasyfikacji generalnej ekstremalnego biegu z przeszkodami "Runmageddon Global Sahara 50" w 2019 r.

Wykład inauguracyjny pt. "Czy prawdziwie wolnej sztuce potrzebny jest mecenat?" wygłosił rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański.

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku. Powstał w grudniu 1936 r., a 11 stycznia 1937 r. odbyła się pierwsza inauguracja roku akademickiego. Jest także jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych. 

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

lun/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera