Problemy z równowagą? W diagnozie pomoże wirtualna rzeczywistość

Źródło: Politechnika Śląska
Źródło: Politechnika Śląska

Metodę szybkiej detekcji problemów z równowagą - za pomocą wirtualnej rzeczywistości - opracowują naukowcy z Politechniki Śląskiej wraz z fizjoterapeutami. Wyniki ich pracy pomogą w przyszłości szybciej wykrywać m.in. choroby laryngologiczne czy schorzenia układu nerwowego.

Tradycyjnie badania zdolności utrzymywania równowagi opierają się o pomiary zachowania ciała pacjenta na specjalnych platformach, na których stoi się zazwyczaj przez 30 sekund z otwartymi lub zamkniętymi oczami. Diagnoza bazuje na analizie zmierzonych wielkości opisujących ruch ciała, jednak nie zawsze daje pełny obraz tego, co dzieje się z narządem równowagi badanego.

Nad nową metodą szybkiej detekcji problemów z równowagą - za pomocą wirtualnej rzeczywistości - pracują naukowcy z Politechniki Śląskiej wraz z fizjoterapeutami.

"W swoich badaniach wykorzystujemy wirtualną rzeczywistość, aby sprowokować pewne zachowania badanego w tzw. konflikcie bodźców sensorycznych" - mówi prof. Jacek Jurkojć z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej.

"Wprowadzamy swoistego rodzaju niespójność pomiędzy bodźcami odbieranymi przez różne zmysły pacjenta. Mówiąc inaczej, dzięki zastosowaniu wirtualnej rzeczywistości co innego pacjent widzi, a co innego odczuwa jego ciało. Nasze badania pozwalają sprawdzić, jak pacjent reaguje na taką rozbieżność (…). W efekcie takiej analizy możemy rozgraniczyć, na ile w utrzymywaniu równowagi bazujemy na tym co czujemy, widzimy lub na tym co rejestrowane jest przez narząd przedsionkowy oraz określić, czy nasze ciało wykonuje dodatkowe ruchy, wskazujące na zaburzenia równowagi" – dodaje naukowiec.

Kolejnym etapem tych badań będzie ich wykorzystanie w diagnostyce zaburzeń równowagi. "Razem z fizjoterapeutami opracowujemy metodykę badań diagnostycznych, które będą szybko wykrywać zaburzenia równowagi na ich bardzo wczesnym etapie, kiedy nie jest to widoczne w metodach standardowych" – mówi prof. Jurkojć.

Takie analizy pozwolą w przyszłości na szybkie wykrywanie chorób, w przebiegu których pacjenci mają problemy z równowagą. Są to m. in. choroby laryngologiczne, schorzenia układu nerwowego (np. stwardnienia rozsianego), czy choroby systemowe (np. nadciśnienia tętniczego).

PAP – Nauka w Polsce, dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska

dr hab. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, prof. PŚ, jest mikrobiologiem z Politechniki Śląskiej. Jest zwyciężczynią konkursu Popularyzator Nauki 2018, współorganizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od 2017 roku kieruje Centrum Popularyzacji Nauki PŚ. W 2015 roku zajęła trzecie miejsce w trzeciej, polskiej edycji konkursu FameLab. W CANAL+ DISCOVERY prowadziła program „Wynalazcy przyszłości”, w którym pokazywała polskie wynalazki i odkrycia, które zmienią w niedalekiej przyszłości nasz świat.

Tekst jest jednym z efektów programu Rzecznicy Nauki, zorganizowanego przez Centrum Nauki Kopernik i Fundację British Council. Program umożliwia nawiązanie współpracy pomiędzy popularyzującymi wiedzę naukowcami, a dziennikarzami zajmującymi się sprawami nauki.

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Naukowcy chcą stworzyć model skóry, wykorzystując druk 3D

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera