Festiwal Nauki w Warszawie - od 20 września

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Tysiące atrakcji i spotkań z naukowcami na uczelniach, w szkołach wyższych i w instytutach naukowych województwa mazowieckiego zaplanowano w ramach 23. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie, który potrwa od 20 do 29 września. Tegoroczne tematy przewodnie to: "Matematyka", "Najnowsza historia Polski" i "Nowe technologie".

Program Festiwalu Nauki (znajduje się na stronie http://festiwalnauki.edu.pl) podzielony jest na trzy części. Można tu odnaleźć tematy lekcji dla szkół, opis spotkań oraz wystaw. Na spotkania festiwalowe i na wystawy wstęp jest wolny. Lekcje są dostępne tylko dla zarejestrowanych szkół.

"Każdy znajdzie coś dla siebie" - zapewnia dyrektor festiwalu dr Zuzanna Toeplitz, która zaprasza przede wszystkim na siedem debat głównych. Debata inauguracyjna będzie dotyczyć królowej nauk. "Czy matematyka rozwiąże problemy świata?" - specjaliści zastanowią się nad tym wspólnie 20 września o godz. 18.00 na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Pasteura 5). W tym samym miejscu 21 września o godz. 17.00 odbędzie się druga debata, tym razem poświęcona klimatowi. Eksperci będą prowadzić rozważania o końcu świata - jak i czy można mu zapobiec. W auli Starej Biblioteki UW odbędzie się 21 września o godz. 17.00 debata o tworzeniu dobrego prawa. Instytut Historyczny UW i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 32) zorganizują 23 września debatę pt. "Polski Wrzesień 1939 r. Opinie, oceny, reprezentacje". Z kolei Tygodnik „Polityka” do swojej siedziby na ul. Słupeckiej 6 zaprosi ekspertów do rozmowy o Okrągłym Stole - ta debata zaplanowana jest na godz. 18.00 25 września. Debata pod patronatem Banku Gospodarstwa Krajowego odkryje wyzwania makroekonomiczne stojące przed Polską, Europą i światem. O tym, co nam przyniesie następne 30 lat ekonomiści będą mówić 28 września o godz. 17.00 w Starej Bibliotece UW. W tej samej auli zbiorą się 29 września o godz. 17.00 uczestnicy ostatniej otwartej debaty, aby zastanowić się, jak zmniejszyć negatywne oddziaływanie plastików na środowisko.

Pozostałe wydarzenia 23. edycji Festiwalu Nauki pogrupowano według tematów przewodnich. Będzie to kilkaset popularnonaukowych wykładów, pokazów, warsztatów, wystaw, wycieczek i laboratoriów. Kluby, Wieczory z nauką oraz Spotkania weekendowe będą miały lżejszą formę. Niektóre instytucje przygotowały spotkania całodniowe. Pod hasłem "Las, jakiego nie znamy" w Raszynie odbędzie się 21 września piknik Instytutu Badawczego Leśnictwa. Po drugiej stronie za miastem w Domu Zjazdów i Konferencji PAN w Jabłonnie zaplanowano tego dnia piknik "Nauka z Pałacem w tle".

Niedziela 22 września to dzień otwarty w Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika PAN (program: www.camk.edu.pl) i w Centrum Badań Kosmicznych PAN (program: www.cbk.waw.pl). W kolejną sobotę swoje podwoje otworzy m.in. Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, gdzie będzie można zasmakować treningu pilotów, poznać symulatory śmigłowców i obejrzeć szybowce.

W programie Festiwalu Nauki można znaleźć imprezy skierowane do poszczególnych grup wiekowych. Wśród propozycji dla dzieci i młodzieży na 29 września znalazł się Piknik Geologiczny na Wydziale Geologii UW (ul. Żwirki i Wigury 93) i, tradycyjnie już, pełen eksperymentów, pokazów i nauki przez zabawę Mini Festiwal organizowany przez Wydział Fizyki PW i Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW (ul Koszykowa 75). Imprezy są całodniowe. Więcej o 49. Festiwalu Nauki Małego Człowieka na stronie http://minifestiwal.edu.pl

Wśród wydarzeń specjalnych znajdą się m.in. wykłady: laureata nagrody „Złota Róża”. Nagroda ta zostanie wręczona 30 września, na zakończenie festiwalu. "Jest to nagroda ufundowana przez Instytut Książki i Warszawski Festiwal Nauki przyznawana za najlepsza książkę popularnonaukową, jaka ukazała się w Polsce pomiędzy kolejnymi edycjami Festiwalu Nauki" - wyjaśnia dr hab. Stanisław Bajtlik, jeden z jurorów konkursu.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    We Wrocławiu powstanie Centrum Odkryć Medycznych

  • Fot: PAP/Stach Leszczyński

    Sebastian Szklarek: popularyzacja nauki jest ważna wobec ekspozycji na fake newsy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera