Prenatalna ekspozycja na umiarkowane lub duże ilości alkoholu sprzyja długotrwałym zmianom genetycznym u nowo narodzonych dzieci – wynika z badania zamieszczonego w „Alcoholism: Clinical and Experimental Research”.
Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa (USA) wykazali, że matki, które piją w ciąży umiarkowane lub duże ilości alkoholu (kilka drinków kilka razy w miesiącu) narażają swoje pociechy na zmiany genetyczne w obrębie układu regulującego odpowiedź na stres (gen POMC) oraz zegara biologicznego (gen PER2).
Dzieci mające podczas życia płodowego kontakt z alkoholem rodzą się również z podwyższonym poziomem hormonów stresu – kortyzolu i kortykotropiny.
Negatywnym efektom wywoływanym przez alkohol częściowo przeciwdziała suplementacja choliną.
„Nasze badanie pomaga specjalistom zidentyfikować biomarkery – mierzalne wskaźniki, takie jak zmienione geny czy białka – które pozwalają przewidzieć ryzyko związane z prenatalną ekspozycją na alkohol” – komentuje prof. Dipak K. Sarkar, główny autor badania (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/acer.14148). (PAP)
ooo/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.