Osoby jedzące czekoladę są mniej narażone na depresję

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Konsumpcja czekolady – zwłaszcza gorzkiej – wiąże się ze słabszym nasileniem objawów depresji – wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Depression and Anxiety”.

Międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem dr Sarah Jackson z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie (W. Brytania) postanowił sprawdzić, jaki związek z depresją ma rodzaj spożywanej czekolady.

W tym celu porównał nawyki żywieniowe ponad 13 tys. Amerykanów z wynikami uzyskanymi przez nich na skali objawów depresji.

Pod uwagę wziął również szereg innych czynników, takich jak wzrost, waga, wykształcenie, dochód, aktywność fizyczna czy kondycja zdrowotna.

Okazało się, że mniejszej ilości objawów depresji sprzyjała konsumpcja każdego rodzaju czekolady. Jednak tylko konsumpcja gorzkiej czekolady gwarantowała niższe natężenie symptomów klinicznie istotnych.

Wiadomo, że czekolada wpływa na poprawę nastroju. Zawarte w niej składniki psychoaktywne, podobne do kannabinoidów, wywołują uczucie euforii, a neuromodulator fenyloetyloamina prawdopodobnie odgrywa dużą rolę w regulacji samopoczucia. W gorzkiej czekoladzie występuje ponadto mnóstwo flawonoidów – substancji o działaniu antyoksydacyjnym, które łagodzą stany zapalne w organizmie.

Niniejsze badanie ma jednak charakter obserwacyjny, więc na jego podstawie nie można stwierdzić, czy czekolada wpływa na łagodzenie objawów depresji.

"Jeżeli uda się wykazać, że to konsumpcja czekolady chroni przed objawami depresji, trzeba będzie zbadać biologiczne mechanizmy tego zjawiska, aby ustalić, jaki rodzaj czekolady oraz jaka jej ilość wywiera optymalny wpływ na zapobieganie i przebieg choroby" – komentuje dr Jackson.

O badaniu można przeczytać na stronie internetowej. (PAP)

ooo/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba odkrył najdalszą i najstarszą supernową, jaką astronomowie widzieli

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Najstarsze na świecie wino w postaci płynnej odnaleziono w rzymskim grobowcu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera