Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
11.07.2019 aktualizacja 11.07.2019

Kielce/ Na UJK najwięcej chętnych na kierunek lekarski

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kierunek lekarski, kryminologia stosowana, finanse i rachunkowość oraz psychologia, to najpopularniejsze kierunki studiów I etapu rekrutacji na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach, na rok akademicki 2019/2020. Naukę na pierwszym roku studiów dziennych chce tu podjąć ponad 8,4 tys. osób.

Wyniki pierwszego etapu rekrutacji na rok najbliższy rok akademicki, przedstawił w środę podczas konferencji prasowej w Kielcach rektor UJK, prof. Jacek Semaniak.

W tym roku uczelnia prowadziła rekrutację na 48 kierunków studiów różnego stopnia. UJK przygotował niemal 3,9 tys. miejsc na studiach stacjonarnych, z czego ponad 2,5 tys. na studiach I stopnia i jednolitych magisterskich. Na studia stacjonarne zarejestrowało się ponad 8,7 tys. kandydatów, w tym na studia I stopnia i jednolite magisterskie - ok. 8,4 tys. kandydatów.

Tak jak w ostatnich czterech latach, najwięcej osób chce studiować na UJK kierunek lekarski – 2 197 kandydatów. 446 osób wskazało psychologię, 309 - kryminologię stosowaną, a 292 – finanse i rachunkowość. W pierwszej ósemce pod względem popularności znalazły się także: fizjoterapia, filologia angielska, dietetyka i kosmetologia.

Statystyki kandydatów na jedno miejsce wskazują podobne dane. Liderem jest kierunek lekarski - 29,3 kandydata na miejsce. Kolejne pozycje zajmują: kryminologia stosowana (6,2), finanse i rachunkowość (5,8), psychologia (5,0), dietetyka i kosmetologia (po 4,8) oraz filologia angielska i fizjoterapia (po 3,3).

"W naszym systemie rekrutacyjnym zarejestrowała się podobna liczba kandydatów, jak w roku ubiegłym. Można powiedzieć, że mimo tendencji demograficznych i tegoroczny wyników matur, utrzymuje się od kilku lat bardzo wysokie zainteresowanie ofertą dydaktyczną naszego uniwersytetu" - podkreślił prof. Semaniak.

Rektor zwrócił uwagę, że średnia - jeśli chodzi o chętnych na studia I stopnia i jednolite magisterskie – wyniosła 3,5 kandydata na miejsce. "Od kilku lat jesteśmy w pierwszej dziesiątce pod względem tych danych, publikowanych przez resort nauki. (…) Najpopularniejsze są nadal kierunki studiów uruchomione kilka lat temu. Staramy się dostosowywać naszą ofertę kształcenia do aktualnego zapotrzebowania" – dodał prof. Semaniak.

Na uczelni chce studiować 145 cudzoziemców z 11 państw, m.in. z Austrii, Chin, Indii, Irlandii, Kanady, Ukrainy, ale jak wskazał rektor, ta liczba – ponieważ nadal trwa nabór na studia na kierunku lekarskiemu, w ramach tzw. English Division - może się jeszcze zwiększyć.

UJK wprowadza od października kilka nowych kierunków studiów w Kielcach oraz w swoich filiach w Sandomierzu i w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie). Prof. Semaniak wyjaśniał, że część z tych kierunków funkcjonowała wcześniej w ramach specjalności, a zmiany spowodowała reforma szkolnictwa wyższego. Zupełnie nowe kierunki w ramach studiów I stopnia w Kielcach to logopedia ogólna i Visiual Arts (sztuki wizualne - w języku angielskim).

Do 15 lipca kandydaci, którzy wystartowali w pierwszym etapie rekrutacji, mogą dostarczyć niezbędne dokumenty. Drugi etap rekrutacji rozpocznie się 29 lipca i potrwa do 17 września. Wyniki mają być podane 19 września.

Obecnie na uczelni jest 417 wolnych miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich. W Kielcach to m. in. filologia rosyjska, wychowanie fizyczne, rolnictwo ekologiczne, wzornictwo.

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach to największa państwowa uczelnia w regionie świętokrzyskim. W ramach 48 kierunków prowadzonych na uczelni, studiuje ponad 11,3 tys. osób. UJK zatrudnia ok. 1,4 tys. osób, w tym ponad 800 nauczycieli akademickich. Uczelnia ma uprawniania do habilitacji w zakresie czterech dziedzin, a do doktoryzowania na 13 kierunkach.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Bańcer

ban/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022