Zanieczyszczenie powietrza związane z niższą płodnością u kobiet

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wysokie stężenie aerozoli atmosferycznych i dwutlenku azotu w powietrzu koreluje z niższą rezerwą jajnikową u kobiet – wynika z badania zaprezentowanego na tegorocznej konferencji European Society of Human Reproduction and Embryology w Wiedniu (Austria).

Badacze z Uniwersytetu w Modenie (Włochy) wykazali ( https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-06/esoh-apf062019.php), że kobiety żyjące na terenach charakteryzujących się dużym zanieczyszczeniem powietrza posiadają w jajnikach mniej oocytów – pęcherzyków mogących przekształcić się w komórki jajowe. Mają zatem mniejszą szansę na zajście w ciążę.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące stężenia aerozoli atmosferycznych (pyłów zawieszonych) oraz dwutlenku azotu w miejscu zamieszkania ponad tysiąca kobiet. Zmierzyli też u nich poziom AMH – hormonu antymüllerowskiego stanowiącego wskaźnik rezerwy jajnikowej i pozwalającego na ocenę płodności.

Doszli do wniosku, że panie mające kontakt ze stosunkowo wysokim stężeniem pyłów i dwutlenku azotu dysponują mniejszą liczbą oocytów.

Najniższa koncentracja AMH, sugerująca poważny ubytek rezerwy jajnikowej, cechuje kobiety narażone na stężenie PM10 przekraczające 29,5 mcg/m3, PM2.5 powyżej 22 mcg/m3 i NO2 powyżej 26 mcg/m3 - wartości znacznie niższe, niż te dopuszczane przez Unię Europejską i lokalne władze.

Ze zmniejszeniem rezerwy jajnikowej wiąże się też wiek, palenie papierosów, duża masa ciała i długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Po Covidzie siedzenie w domu stało się normą

  • Adobe Stock

    Problemy z koncentracją w dzieciństwie i czynniki genetyczne mogą wskazywać na ryzyko psychozy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera